Otel mi, yeşil alan mı?
Coşkun Özbucak

Otel mi, yeşil alan mı?

Bu içerik 2863 kez okundu.
Reklam

İnsanlara otel de gerekli, yeşil alan da! Biri diğerini yok etmediği sürece sorun yok.

Düz Mahalle’de Öğretmenevi yanında OBB’nin eski hizmet binasının olduğu yer bir şirkete devredildi. O şirket de burada Ordu Sineması’nın yerine yapılan otel gibi bir otel yapmak istiyor. Yani sahilde kalan bir avuç yeşil alan otele dönüştürülmek isteniyor.

Sahilde nefes alacak yerler bir bir yok oluyor. Otel yapılmak istenen alanın yanında bulunan Basın Müzesi alanında gün boyu yaşlı, genç oturanlar oluyor. İl dışından, ilçelerden, mahallelerden gelenlerin nefes alma yeri betonlaştırılıyor. Bu bölge tamamen gözden çıkarılmış! Yelken Kulüp’ten sonra Altınordu Öğretmenevi’ne sıra gelecek. Öğretmenevi’nin, Durugöl Mahallesi’ne taşınacağı herkesin dilinde… Yani burası da betonlaştıktan sonra karayolunun iç kesiminde tek bir yeşil alan kalmıyor!

Belediye mahallelerde park yapmayı sürdürüyor. Bu olumlu bir girişim. Ancak yeşil alanlarla çocuk parkları birbirini karıştırılmasın!. Mahallerde yer bulunabilirse küçük küçük oyun alanları yapılıyor. Önemli olan nefes alınabilecek yeşil alanlar yaratmaktır. Var olanları betonlaştırmak değil!

‘Yelken Kulüp otel değil, park olsun’ diyenlere kulak vermek gerekir. Sosyal paylaşım ağından destekler çığ gibi büyüyor ama yeterli değil! Asıl destek, fiili olarak verilendir. Sorun, sadece Düz Mahallelileri ilgilendirmiyor. Tüm Altınordu halkının ortak sorunudur. Dediğim gibi ilçelerden ve il dışından gelenlerin de uğrak yeri buralar…

‘Otel değil, park istiyoruz’ diyenler burası için dava açmıştı. Mahkeme, Bilirkişi Heyeti’nin görüşlerine uygun karar vermedi ve davacılar Danıştay’a itiraz davası açtı. Bununa yetinmediler. İmza kampanyası başlattılar kamuoyu yaratmak için. Olayı ilk duyanlar hemen tepkilerini dile getirmişler. Otel yapılacak yer olarak bula bula burayı mı bulmuşlar diye…

‘Otel değil, park olsun’ diyerek seslerini yükseltenlere destekler büyüyor. Yeni etkinliklerle yeşil alanlarına kavuşmayı hedefliyorlar.

Artvin halkının direnişinin bir benzeri olarak düşünmek gerekir burayı. Biri maden, biri otel ikisi de yaşam alanını yok ediyor. Yaşam alanının küçüğü, büyüğü yok. Her yere sahip çıkmak zorundayız. Ses çıkarılmadığı sürece ‘yanlışı yapanlar’, doğru yaptıklarını sanırlar!

Ordu’da yaşam alanlarına yönelik o kadar saldırı var ki, saymakla bitmez! Bana şimdilik zararı yok diye sessiz kalınıyor. Biliyoruz ki, susanlara da sıra geliyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!