‘Dışarıdan gelenler!’
Coşkun Özbucak

‘Dışarıdan gelenler!’

Bu içerik 2464 kez okundu.
Reklam

‘Dışarıdan gelenler!’ vurgusu olağanlaştı! İşinize gelmeyen bir etkinlik, kitle eylemi olduğunda yeni bir algı yanılması yaratabilmek için işin kolayına kaçılıyor. Bunları yapanlar ‘dışarıdan’ gelen beş-altı kişiymiş!

‘Dışarıdan’ gelenler’ kim? Bu ‘dışarı’ denilen yer neresi? Ülke dışı değil, uzay hiç değil. Bu ülkenin insanları; yani ‘milli irade’ denilen kesim. Ekoloji mücadelesi verenleri ‘dışarıdan’, ‘kışkırtıcı’ olarak göstermek artık sıradanlaştı. Bunu kimse yutmuyor! Hafta sonu Ordu’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bu nitelemeyi yaptı.

Sayın Bakan her zaman bunu yapıyor ve yanıtlarını da alıyor. Bu konuda çok yazıldı, konuşuldu ama Sayın Bakan da sürekli algı yanılması yaratabilmek için bunu yapıyor. Bu nedenle ‘dışarıdan’ olanlara yeni örnekler vermek gerekiyor. Örnekler somut olacak!

Artvin’de doğrudan yöre insanları direndi. Evet, Bakanın dışarıdan dediği (Artvin dışından) insanlar da gitti. Halkın direnişine destek vermek ne zamandır ‘suç’ oldu?

Fatsa Bahçeler Mahallesi’nde siyanürle altın ayrıştırması yapılmasına karşı mücadele eden de Fatsa-Ünye insanları idi. ‘Dışarıdan’ giden olmadı mı? Oldu… Ordu’dan bizler de gittik. Gitmemeli miydik?

Ulubey Akoluk Mahallesi’nde maden aramaya karşı yöre insanları tepkili, dava da açıldı. Halkı desteklemek ve bilgilendirmek için gidilmemeli miydi? Yarın Ulubeyliler maden çalışması başlatılmak istenilmesine direnirse seyirci mi kalalım?

Gölköy, Aybastı, Ulubey, Mesudiye, Kabadüz, Kabataş, Gülyalı, Fatsa ilçelerinde HES’lerden rahatsız lan insanların çığlığını duymasa mıydık?

Kabadüz’de maden arıtma tesisi Melet Irmağı’nı zehirlemişti. Dava açılması yanlış mı oldu?

Ünye Erenyurt’ta taş ocağına karşı olan halk var. Onları bilgilendirmese miydik? Onları desteklemese miydik?

Perşembe’nin turizm bölgesi olan Çaka-Çaytepe mevkiinde taş ocağına karşı olan halkı bilgilendirmekle, dava açılmasına yardımcı olmakla hata mı yaptık?

Kumru, Korgan, Fatsa ilçelerinde taşocaklarını istemeyen halkı yalnız mı bıraksaydık?

HES nedeniyle Melet Irmağı’nın kurutulduğunu fotoğraflayıp kamuoyunun bilgisine sunmasak daha mı iyiydi?

Yeşil Yol projesinin amacının yaylaları pazarlamanın, bozmanın, ticarileştirmenin çalışması olduğunu anlatmasa mıydık?

Düz Mahalle’deki küçücük yeşil alanın korunması için didinen insanların sesini duyanların desteğe gelmesinin neresi yanlış?

Yani ‘yöneticilerin’ her yaptığını doğru kabul edip yurttaşlık sorumluluğunu yerine getirmese miydik?

Yaşam alanına sahip çıkanları, gelişmeye engel olmakla ‘suçlamak’ en basit yol. Yapılan çalışmaların hiçbirinde kamu (halk) yararı gözetilmiyor. Yerli ve yabancı şirketler için sunulan yeni pazarlardan başka bir anlam taşımıyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!