Haydi dayanışmaya!
Coşkun Özbucak

Haydi dayanışmaya!

Bu içerik 1064 kez okundu.
Reklam

Aynı kaderi paylaşanlar, birbirini tanımasa da, görmese de kalpleri ortak atar! Bir işçi haberini, en çok işçiler izler! Üretici köylülerle ilgili habere de üreticiler dikkat kesilir. Gördükleri karşısında aynı kaderi paylaştıkları için gönülden orada olurlar.

Sevinçte, kederde gönül birliğinin öneminden söz ederiz ya işte nedeni budur. Kader ortağımızın ayağına batan diken sanki kendi ayağımıza batmıştır.Bu kader birliği, dayanışmayı gündeme getirir. Gönülden sevincini, üzüntüsünü hissettiğimiz her yere değişiklikler olsa da desteğimizi ulaştırmak için çırpınır dururuz. İnsan olmanın gereği bu değil mi?

Bir savaş olur, göçler, mağduriyetler başlar! Hepimizin yüreği yanar. Elimizde ne var, ne yok kampanyalarla toplayıp göndeririz. Hatta kendi aramızda yarışırız, en çok gönderen olmak için!

Bir dayanışma da 13 Mart Pazar günü Artvin halkıyla yapılacak. Türkiye’nin her tarafından aynı gün sokağa çıkılacak. Ordu’da Tahıl Pazarı’nda saat 14.00’te yapılacak olan dayanışma etkinliği Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu tarafından düzenleniyor.

Artvin Cerattepe’de maden şirketinin çalışmalarına izin vermeyen halk, yediden yetmişe sokakta idi. Dağlarına, yaylalarına sahip çıkan halka asker-polis saldırısı olmuştu ama halk yılmadı… Maden gidecek, dedi!

Artvin halkının direnişi, hak mücadelesinin nasıl olduğunu da gösterdi. Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan işletmenin yok ettiği orman ortada. Derelerin kurumasını belgeleyen fotoğraf neredeyse uluslararası üne sahip olacak!Ordu’nun her köşesinde küçük-büyük yaşam alanlarına sahip çıkma direnişleri var. Her direnişin başka yerlerden ‘dayanışma’ seslerine gereksinimi var. Ülkenin neresinde orman, yayla yok ediliyorsa, dere kurutuluyorsa hepimizin yüreği yanmalı. Bu ortak acı, elleri birleştirmeli!

Altınordu’da ‘Otel değil,park istiyoruz’ diyenlerle, Ulubey’de madene hayır diyenler; Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması işletmesine karşı direnenlerle Giresun’un Dedeli ilçesindeki maden işletmesine karşı direnenler; Ordu’da yaşam alanlarına sahip çıkanlarla Artvin halkı dayanışma içinde olmadıkları sürece geleceğimize sahip çıkma şansı yoktur.

Dert ortakları, geleceğine sahip çıkanlar Artvin halkı için 13 Mart Pazar günü Tahıl Pazarı’nda olmak zorunda. Hem de karşılık beklemeden…

Hangi konuda olursa olsun, bugün dayanışma ve birlikte ortak hareket etme olanağını başaramayanların yarını olmaz!

Haydi, geç kalmadan Artvin halkıyla dayanışmaya!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!