Kent ve görsellik!
Coşkun Özbucak

Kent ve görsellik!

Bu içerik 1009 kez okundu.
Reklam

Ünye Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Ayşe Yalın, kaliteli kentte yaşayabilmek için şehrin doğal güzelliklerinin korunmasının önemine dikkat çekerek sahildeki tüm reklam tabelalarının kaldırılması gerektiğini söylemiş. Aklın yolu bir!

Reklam panolarının çokluğu ve görüntü kirliliğine neden olduğu yönünde görüşlerimi yine buradan yazmıştım. Sayın Yalın’ın tepkisini okuyunca Ordu’nun ortak sorunu haline gelen reklam panolarına yeniden vurgu yapmak istedim!

Gülyalı, Altınordu, Perşembe, Fatsa, Ünye ilçelerinde yol boyunca var olan reklam panoları rahatsızlık veriyor. Çeşit çeşit! Işıklısını mı, büyük panolusunu mu istersin; direklere asılı olanı mı, duraklısını mı istersin? Seç, seç al!

Reklam panolarının çokluğu bir dert, yerleştirildikleri yer ayrı bir dert. Ya parktaki çiçeklerin görünümünü kapatıyor, ya da deniz kenarında görüntüyü! Hatta tarihi bir yerde fotoğraf çekmeye kalktığınızda reklam panolarından biri ekrana giriyor! Tarihi yapı ve reklam panoları…

Şöyle bulunduğumuz ilçenin sokaklarını dolaşalım ve var olan reklam panolarının kaç tanesinin dolu olduğunu sayalım. Görülecek ki, panolar için yapılan masrafa yazık, çünkü yarıdan fazlası boş. Hele direklerdeki reklam panoları büyük çoğunluğu boş! Reklam panolarının dolduğunu ancak seçimden seçime görebiliriz!

Ünye Kent Konseyi Başkan Vekili Sayın Yalın’ın uyarısı yalnızca Ünye için algılanmasın. Ya da Sayın Yalın sanmasın ki, reklam panosu kirliliği yalnızca Ünye’de var! Her ilçe aynı dertten şikayetçi…

İskele Bahçe ile Kumbaşı Mahallesi arasında (Taşbaşı, Kirazlimanı, Güzelyalı, Bozukkale) o kadar reklam panosu var ki, aslında buraların panoya değil, yaya geçitlerine (üst-alt geçit, trafik ışığı) gereksinimi var.

Karayolu, caddeler, okul bahçesi, parklar hatta çocuk bahçeleri panolarla dolu. Bunlar da zenginliğimizin göstergesi olsa gerek! O kadar üretilen malımız var ki, bir an önce halkla buluşması sağlanmalı!

Görüntü kirliliği bir yana artık sosyal etkinliği duyurmak bile paralı! Ver paranı, ışıklı mı istersin, dev panolusunu mu, seç istediğini hem de istediğin kadar! Bu nedenle ilçelerin bazı bölgelerinde sosyal etkinlikleri duyurmaya pano koyulmalı ve ücretsiz olmalı. Eskiden sinemaların afişlerinin koyulduğu yerler vardı. Bugün buna benzeri neden olmasın… Tiyatro, panel, söyleşi, imza günü, sergi gibi etkinlilerin duyurusu için kesinlikle özel yerler ayarlanmalı.

ANKARA’DA 5 AY İÇİNDE 3. KEZ CANIMIZ YANDI. KATLİAMI ŞİDDETLE LANETLİYOR, KINIYORUM. KATLİAM YAPANLAR KADAR SAVAŞ VE ŞİDDET POLİTİKASINDA ISRAR EDENLER DE KATLİAMDAN SORUMLUDUR.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!