Canımız yanmasın!
Coşkun Özbucak

Canımız yanmasın!

Bu içerik 1844 kez okundu.
Reklam

5 ayda üçüncü kez Ankara’nın merkezinde bomba patlatılarak katliam yapıldı. “Kim yaptı?” sorusuna yanıt bulduktan sonra mı tepki gösterilmesi gerekir ki, gösterilen tepkilere izin verilmiyor!

Katliam! İnsanlık dışı bir olay! Bir gazetenin yazarı ‘alışmalıyız’ diye açıklama yaptı. Neye alışacağız? Ölüme mi, bombaya mı, karanlığa mı? Yazık, tek sözcükle yazık!

Toplum bölünmüş ya, tepki gösterenleri bile bölüyorlar… İstanbul’da, Ankara’da katliamı lanetlemek için sokağa çıkan insanlara polis gazla, suyla, plastik mermiyle müdahale etti. Buna anlam verme olanağı yok. Katliama tepki göstermek nasıl yasak olur?

Televizyonlarda katledilen gençlerin, kadınların, çocukların yaşam öyküleri veriliyor. İki arkadaşın biri 10 Ekim katliamında öldü, can arkadaşı ise 13 Mart katliamında… Kader ortaklığı mı diyelim şimdi?

Katliamı kim yaptı tartışmaları başladı. Şu yaptı, şunun yapma olasılığı daha fazla vb. yorumlar! Belki bu yorumların biri doğru çıkacak! Sorumlular da bulunacak, ya bu katliamlara zemin hazırlayanların hiç mi suçu yok? Kimse sorumluluk almıyor! Örneğin ben sorumluyum bu katliamdan. Demek ki, barış ve kardeşlik, hoşgörü ve insani değerler üzerinde fazla durmamışım! Hepimiz sorumlu değil miyiz?

Ya yönetenler, her şeye egemen olanlar… Onların sorumluluğu yok mu? Hep topu taca atan açıklamalarla sorundan ve sorumluluktan kaçma olanağı var mı?

ABD yetkilileri kendi yurttaşlarına Kızılay, Bahçelievler civarında dolaşmayın diyor ama biz de ‘çıt’ yok! Canımız yandı. Ankara’da üçüncü kez öldük…

Kim yaptıysa insanlık suçu işlemiş oldu. Ya önlem alması gerekenler…

Ortadoğu’da patlayan ve yüzlerce insanın ölümü sıradanlaşmıştı. (İnsani değerler ayaklar altında) Şimdi ülkemizde de katliamlar olağanlaştırılarak insanlıktan hızla uzaklaşıyoruz. Öldürmelerle kimse başarı sağlayamıyor. Tarih bunun kanıtlarıyla dolu… İster bireysel öldürmeler, ister örgütsel öldürmeler, isterse de devletin öldürmeleriyle insanlık tarihi boyunca başarı elde edilememiş.

Katliamlarla geçici başarılar elde edilebilir; ama yarın işler tersine döner!

Barış ve kardeşlik filizlenmediği sürece kazanan olmaz. Kazanmanın yolu, barış ve kardeşlikten geçer.

Düşmanlaştırıcı, ötekileştirici dili ve politikayı terk etmek birinci koşul! Yeter artık, canımız yanmasın! Ülkemizde barış ve kardeşlik egemen olsun. Farklılıklarımız ‘zenginliğimiz’ olarak var olsun.

Bombayla, silahla ölüm olmasın… Canımız yanmasın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!