Umudu yeşertmek!
Coşkun Özbucak

Umudu yeşertmek!

Bu içerik 2826 kez okundu.
Reklam

Düşünen, yorum yapabilen insanın sorgulama, kıyaslama becerisi, geleceğe yönelik planlamasını da kuvvetli olur. Tek düze yaşayanların geleceği yoktur; onlar, bugünü yaşar! Yani ufukları sınırlıdır…

Umut, hayalcilik olarak değerlendirilemez. Elini, kolunu sallayarak yaşayıp gelecekle ilgili ‘umut’ taşıyan kendini aldatır. Umut, emek ister… Emek ve umut birlikte olduğunda anlamlaşır.

Taşıma suyu ile elde edilen her ‘kazanım’ geleceğe giderken çürük iskeleyi kullanmaya benzer. Ne zaman kırılacağı, umutları karartacağı belli olmaz. Umut; yalan, rüşvet, emek hırsızlığı kabul etmez. Temizdir umut; masumdur…

Umut, dağların dorukları, denizlerin enginliğidir. Engelleri aşmak dağın doruklarına çıkmak kadar zor da olsa, doğanın güzelliği gibi gözü, gönlü hoş eden bir yönü var. Umut, yamayı kabul etmez. Dikiş yerleri ummadığın anda patlar, çirkinlikler ortalığa saçılır.

Olumsuzluklar karşısında inatla durmak, geleceğe güvenmekle olur. Yani umudu sağlam temellere oturtmak zorundayız. Başkası yalan…

Toplumsal gerçeklik bakımından ya da bireysel yaşam biçimi olarak olsun hangi boyutu ile bakılırsa bakılsın umut, en önemli silahtır. Bu silahı taşımayanın ‘can güvenliği’ yoktur.

Bir bebeğin masumiyeti kadar temiz olan umut, insanın kanıdır, yüreğidir, canıdır… Yaşayabilmek, direnebilmek, aşılmaz sanılanları aşmak için, geleceğe inancı simgeleyen umut, gemiciye yön veren fenerdir. “Umut, geleceğe ulaşmanın enerjisidir.

Umudunu yitirmiş insan, ayakta duran et yığınından başka bir anlam ifade etmez. Düşünen, sorgulayan birinin umutlarının tükenmesi kabul edilemez.

Ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal konuların tümünde umut belirleyici. Savaş, moral bozuyor; her gün kötüye gidiş var. Ama bu durum geleceğe yönelik umutları karartmamalı. Her gecenin sabahı var. İnsanlar ölüyor, yaralanıyor; şehirler yerle bir ediliyor. ‘Büyük güçler’ oyun oynar gibi ülkelerin geleceklerini belirliyor. Savaşı çıkarıyorlar, arkasından ‘barışçı’ kesilip, ateşkesin şartlarını oluşturuyorlar! Yine de umut taze kalmalı. Savaşı çıkaranların silahları ters tepecek bir gün…

Ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel olumsuzlukların egemen hale gelmesi yarının aydınlık olmasına engel olamayacağına inanmak gerekir. Bundan daha mı kötü olacak? Umudu kaybetmek yok! İnadına geleceğe umutla bakmak gerekiyor!

Hayalci olmadan, emek harcayarak; yorularak geleceğe inanmak… Umut etmek ama bilerek, inanarak umutlu olmak…

Umutsuzluk, çürütür… Umut, yeşertir…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!