“Eskiler” gerçekten eskidi mi?
Coşkun Özbucak

“Eskiler” gerçekten eskidi mi?

Bu içerik 2404 kez okundu.
Reklam

Yukarıdaki fotoğrafı facebookta bir paylaşımdan aldım. Ordu’nun (Altınordu) Tahıl Pazarı; halk arasındaki adı ‘takıl pazarı’! Bu fotoğrafı görünce her ‘eskinin’ eskidiği anlamı taşıyıp taşımadığı tartışmak istedim.

‘Eski’, yani tarihi özelliği ve değeri olan o kadar çok yer yok edildi ki… yıkım gelenekleşti! Aklıma gelenleri sayayım. (Bunlar Altınordu ilçesine ait olanlar.)

Tahıl Pazarı: Benim yaşımda olanların da anıları az değil burayla ilgili. Çocukluğunda babamın kahvehanesi vardı burada. Hatta biz de bu pazarda kendi ürünlerimizi satıyorduk.

Çarşamba Pazarı: Cin çarpmışa döndü. Bırakın tarihi özelliğini, ne olduğu belli olmayan bir yere dönüştü!

Eski Vali Konağı: İşgal altında etrafı büyük büyük binalarla çevrili!

Sahildeki Köşk: Yıkıldı yerine Köşk adlı bina yapıldı!

Sahildeki binalar (Sağra binası): Taşbaşı ve Zaferi Milli Mahallesi’nin görselliğini yok ettiler. Beton şehir başlangıcı oldular!

Eski Yakomoz- İskele yanı: Ordu’nun yeşil alanı-parkı Anemon Otel’le ‘işgal’ edildi! Bu otelin yapılış süreci zaten evlere şenlik!

Bülbül Deresi: Beton dere oldu. Üzerindeki Kemer Köprü de yapay taşlarla kaplanarak ‘modern’ köprüye dönüştürüldü!

Kumsal ve parklar: Ordu sahilini sahil yapan kumsallar yok edildi. Edilmek de isteniyor. Şehir içinde kumsalı olan sayılı illerdeniz. Parklar betonlaşıyor. Şimdi Yelken Kulüp’ün yerine de otel yapılmak isteniyor. Bu parkta kimlerin anıları yok ki… Eski fotoğraflarda sahil ve kumsalları görüyoruz; şimdi adım adım yok ediliyor. Gelecek kuşağa miras olarak beton bırakacağız!

Şehir içindeki ‘eski’ yapılar yıkılarak büyük binalara dönüştü. Şehrin görselliği yok edildi.

İki çeşme: Sahilde Martı Apartmanı’nın yanında iki tarihi çeşme var. Toprak altında kalmıştı. Bu çeşmelerin yanına binanın yapılmasına nasıl izin verildi?

Şadırvan: Aslına uygun hale getirilen bir yer. Demek ki, ‘eskiler’ eskimiyor!

Kilise: Düz Mahalle’de (tiyatro) bulunan kilisenin onarılması güzel de kendi kendime sormuyor da değilim: Bizim camilerimizi amacı dışında kullansalar ne deriz, ne yaparız? (!) Orada da bir yapısal değişiklik düşünülürmüş!

Karayolu İşletmesi Arazisi: Yeşil alan. Ağaçlar… Hedef kamu binaları yapımı. Şehir içindeki kumsal, parklar yok olunca sıra buralara geldi!

Eski evler: Taşbaşı ve Zaferi Mahallesi’nde onarılan evler var. Tarihi doku ortaya çıktı. Devam edilmeli, daha çok onarılması gerekenler var… Sahipsizlikten yıkılanlar olduğu gibi yıkılmak üzere olanlar da oldukça çok!

Daha çok var dikkat çekilmesi gerekenler ama bu köşe bu kadar alabiliyor! ‘Eskiler’ yaşatıldıkça yaşanabilir şehir oluruz. “Yık, yenisini yap!” anlayışıyla yaşanamaz şehir yaratılır…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!