Tekeller ve ‘don’
Coşkun Özbucak

Tekeller ve ‘don’

Bu içerik 2799 kez okundu.
Reklam

Fındıkta yaşanan fiyat düşüklüğünün sorumlusu olarak Ferrero gösterildi. Bakıldığında doğru belirleme ama yalnızca Ferrero’yu sorumlu tutmak, yanılgıya neden olur.

Ferrero bir tekel ve amacı para kazanmak! Bu nedenle de asıl sorumlu Ferrero’yu fiyatı belirleme olanağı tanıyanlardır. (Burada Ferrero’yu aklamam söz konusu değil. Bir durum belirlemesi yapıyorum.)

Şirket elini kolunu sallayarak ‘halkı bilgilendirme’ toplantıları yapıyor! Türkiye’nin ziraat mühendislerini köylere göndererek ‘iyi tarım’ dersi veriyor! Şirket, halk içine giriyor. ‘Halk toplantılarında’ sorulan ‘aykırı’ sorulara ziraat mühendisleri yanıt veremiyor…

Ferrero piyasayı belirlerken, yönetenler, üretici örgütü olduğunu söyleyenler seyrediyor! Şu an fiyatlar yükseliyor ya ‘don’ tehdidi sayesinde… Ya gelecek yıl fındık olmazsa korkusuyla bu yıldan depoları doldurma çabası var.

Fındık piyasasını belirleyen yerli ve yabancı tekeller ve ‘don’!

 

Vurdu, vurdu; vuruldu!

Bir Laz anlatısı var. Mezarın başında bulunan kişi arkadaşına ölenleri anlatır. Bir mezarı gösterir ve ‘Bu, vurdu, vurdu; vuruldu” der. Diğer mezarı gösterir, “Vurdu, vuruldu” der. Üçüncü mezarı göstererek de “Bu da pisipisine öldü.” diyerek, küçümser.

Burada öldürmenin önemli bir özellik olduğunu vurgulamak istemiyorum. Kimse öldürülmesin… Bu anlatıda önemli bir mesaj var aslında! Onuruyla kaybetmeyi de anlatır öykü. Karşımıza çıkan engeller büyük olabilir ama aşmak için çaba göstermemiz gerekiyor. “Başaramam” sözcüğünü kullanmamak kararlılığı da belirtir.

Zorluklarla karşılaşabiliriz. İnsan olarak, birinci görevimiz engeli aşmak için mücadele etmektir. Baştan yenilgiyi kabul etmek, ‘pisipisine ölmek’ olur. Oysa direnerek, mücadele ederek yenilmek de gelecek için umuttur. Yenilginin nedenleri araştırılır ve bir deneyim olarak gelecek zorlukları aşmada ders olur. Yani arakamızdan ‘Pisipisine öldü’ demezler; “Vurdu, vurdu; vuruldu” derler!

Yaşamımızın her alanında (siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal) engellerle, zorluklarla karşılaşırız. Teslim bayrağını çekerek, haksızlıklara karşı çıkmak isteyenlerin de enerjisini yok ederiz. Yani kendimizce teslimiyetimiz, topluma kötü örnek olur.

Güçlü olan değil, haklı olan kazanmalı. Güçlü olana karşı, haklı olanın mücadele etmesi gerekir. Pisipisine kaybetmek yok!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!