‘Neredesiniz?’
Coşkun Özbucak

‘Neredesiniz?’

Bu içerik 995 kez okundu.
Reklam

‘Neredesiniz?’ sözünü duyduğumda rahatsız oluyorum! Bir yerde bir sorun oluyor, duyarlık bekleniyor! Sanal ortamda ‘Neredesiniz?’ diye soranları gördükçe şaşırıyorum, kızıyorum…

Örnekleri çoğaltabilirim. Elimden geldiğince sorunların olduğu yerlerde yer alıyorum. Ortalıkta gözükmeyenlerin sanal ortamdan ahkam kesmelerini kabullenemiyorum.

Somut bir örneği değerlendireceğim. Düz Mahalle’deki Yelken Kulüp’ün otel yapılmak istenmesine karşı çıkan ve ‘Otel değil, park istiyoruz’ diyen insanlar elinden geldiğince (aslında fazlasını) çırpınıp duruyor. Aslında Düz Mahalle Orduluların ortak kulanım alanı. Düz Mahalleli olmayan binlerce insan günlük yaşamını Düz Mahalle’de geçiriyor. Çünkü Düz Mahalle ‘ merkezin de merkezi’ konumunda. Bu nedenle Düz Mahalle’de olan her şey Orduluları yakından ilgilendiriyor-İNGİLENDİRMELİ.

Bir grup insanın başlattığı ‘Otel değil, park istiyoruz’ kampanyasına destek olmaya çalışıyorum. Çaba harcayanları yakından biliyorum. Yoldan geçerken ‘öylesine’ uğrayanlar oluyor. Gönülden destek olanlar da oluyor ama nedense ‘geçerken uğrayanlar’ ve ‘hiç uğramayanlar’ sosyal paylaşım sitelerinden ‘Mahalleli neredesiniz?’, ‘Ordulular neredesiniz?’ diye eleştiri yazıyorlar. ‘Akıl’ veriyorlar! Sosyal paylaşım sitelerinden destek önemli ama asıl olan mücadele eden insanlarla omuz omuza gelebilmek. Mücadele edenler böyle destekleri bekliyor daha çok!

NEREDE

Hatta hakları için ortaya çıkmış insanlara bakarak da ‘Bu kadar mısınız? İnsanlar duyarlık göstermiyor!’ deyip yoluna devam edenler de oluyor. Yoluna devam etmek demek ki, duyarlık oluyor!

Hele ‘Boşuna uğraşıyorsunuz’, ‘ Engelleyemezsiniz’ diyenler, kendi becerisizliklerini, umutsuzluklarını hakları için çırpınan insanların enerjisini yok etmek için kullananlar, çok biliyorlar ama adım atmaya korkuyorlar!

‘Topluma seslenerek, ‘Neredesiniz?’ diye sorma dönemi geçti. Şimdi ‘Ben, ne yapıyorum, neredeyim, hangi taraftayım?’ sorusunu kendimize sorma zamanı. Sorgulama sorusunu kendimize sormadan başkasına sormak, kaçmanın başka bir yolu oluyor!

İnsanların bir ağaca sahip çıkışları bazı ‘çokbilmişler’ tarafından küçümsenir! Bunlar kendilerini sorgulamıyorlar. Çünkü onlar dünyaya kendinilerini merkeze koyarak bakarlar. Evrende tüm canlıların yaşam hakkı olduğunu bilmezler. Varsa da, yoksa da kendileri önemlidir. Bir ağacın ne önemi var ki!

Sosyal paylaşım sitelerinden akıl verenlere seslenmek istiyorum: Yaşamın gerçekliği başka. Sanal dünya, ancak gerçek yaşamda bir şeyler yapıldığında anlamlı olur! Yaşamdan kopuk klavye ve ekran işe yaramıyor!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!