Gündem yine kabarık! (1)
Coşkun Özbucak

Gündem yine kabarık! (1)

Bu içerik 2842 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin gündemi kabarık! Ordu’nun gündemi de az değil! Türkiye ve Ordu gündemi ayrı ayrı değerlendireceğim. Çünkü bir yazıya sığmayacak.

Önce Türkiye gündeminden başlayayım:

Öğrenciye taciz davası var ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu yaptığı açıklamada tacizci öğretmeni ve vakfı savundu. Ramazanoğlu, “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz” ifadesini kullanıyor. Tacizin bir kere olması önemli değilmiş!

Zarrab’n ABD’de tutuklanması. Şimdi kimler ‘panik’ içindedir bilinmez! Bu soruşturma Türkiye’ye nasıl yansıyacak göreceğiz. Ortadoğu politikaları nedeniyle ABD’de Zarrab’ı İran’a teslim ederse de şaşırmayalım. Ortadoğu’daki pazar kavgası önemli. Bu olay Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor!

Bombalar patlıyor. Her il tedirgin ve ayakta. Bombalar izlenen politikaların sonucu. Nasıl devam edecek? İnsanlar nerede, ne zaman bomba patlayacak tedirginliğini daha ne kadar yaşayacak! Maçlar da iptalediliyor!

Operasyonlar da sürüyor. Her gün asker, polis, sivil insanlar ölüyor. Ölümün olduğu yerde başka bir şeyi konuşmak da anlamsız oluyor.

Dokunulmazlıkların kaldırılması tartışılıyor. İşi yokuşa sürmek için bahaneler üretiliyor. Kürsü dokunulmazlığı dışında dokunulmazlığa sığınmayı aklından geçirenin ‘milletin vekili’ olma şansı var mı? Milletin zırhı yokken vekilin zırhı nasıl olabilir ki…

Taşeronlara müjde verildi. Ama yine ucu açık! Herkes kendine göre yorum yapıyor. Göreceğiz bakalım. Ancak anlaşılan bir gerçek var ki, belediyede çalışan taşeron işçileri kapsamayacak! Yaklaşık 800 bin taşeronun kaçı kadrolu olacak?

Sığınmacı pazarlığı ile Avrupa’ya gidebilecek olanlar da Türkiye’ye geri getirilecek. AB, Türkiye’ye 72 maddelik ‘ödev’ vermiş! Ülkenin her tarafı sığınmacı ile doldu. Mağdur olan bu insanlara yardım görevimiz ama AB ile yapılan pazarlık ‘yardımdan’ çok ticaret görünümünü öne çıkarıyor. Bu da çok tartışılacak.

Siyasi kriz yanında ekonomik olarak da kriz yaşanıyor. Zamlar olağanlaştı. Yeni bütçede ‘dolaylı vergi’ ile gelir yine egemen. Bütçe açığı kapatılmıyor. Emeği ve ürünü ile geçinenler için kara günler devam edecek. İşsizlik,yoksulluk ‘kader’ oldu!

Gazetecilerin, siyasetçilerin; aydınların, akademisyenlerin, kısacası düşünen ve sorgulayanların işi zor ama umutsuz değil!

Dediğim gibi gündem o kadar yoğun ki, saymakla bitmiyor…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!