Gündem yine kabarık!(2)
Coşkun Özbucak

Gündem yine kabarık!(2)

Bu içerik 2629 kez okundu.
Reklam

Dün Türkiye gündeminden notlar düşmüştüm bu köşede. Şimdi Ordu gündeminden söz edeceğim.

Ordu’da ne tartışılırsa tartışılsın fındık konusunun önüne geçemez! Çünkü ekonominin ana kaynağı. Fiyatlar düştü… ‘Don’ var mı, yok mu değerlendiriliyor. Fındıkta kalıcı çözüm üretilmediği için fındıkta fiyattan başka bir şey değerlendirilemiyor. Oysa fındıkta fiyat dışında tartışılması gereken o kadar çok konu var ki…

Ordu Ticaret Borsası Meclis Başkanı Salih Güney, üreticilere seslenerek ‘fındığınızı satmayın’ çağrısı yapmıştı. Bu, yeni tartışmalara neden oldu ve Salih Güney Meclis Başkanlığından alındı ya da ayrılmak zorunda bırakıldı!

Sessiz sedasız ekmeğe zam yapıldı. Hem de yüzde 25! İlçelerde fiyat artışı olmadı. Ülke genelinde de kimi şehirlerde fiyat artışı olsa da lokal kaldı. Neden Ordu’da yüzde 25 zam oldu açıklanabilmeli, kamuoyu ikna edilmeli-edilebilirse!

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri var! Uluslararası tanıtıma da çıktı. Deniz doldurma projesi yanında ilin yeşil alan gereksinimi gibi konular hep gündem. ‘Yetkililer’ karar alıyor ama halkın düşüncesi nedir, soran yok!

Ordu’da taş ocağı, HES, maden işletmeleri ÇALIŞMALARI VAR. Çalışmanın olduğu yerlerde ‘isyan’ var ama duyulmuyor! Yayla, tarım arazileri, dere dinlemeden talan ediliyor. ‘Gelişiyoruz’ diyorlar ama değerler yerli ve yabancı şirketlerin cebine gidiyor.

Ortadoğu’dan gelen sığınmacılar arttıkça artıyor. Devletin bakmakla yükümlü olduğu insanlar sokaklarda dileniyor. Yapılan toplantıda bunun engelleneceği vurgulanmış. Bakacağız… Sokakta yalnızca sığınmacı dilenci değil, hiçbir dilenci olmamalı!

‘Otel değil, park istiyoruz’ diyenler çoğalıyor. Yelken Kulüp yıkıldı. Bakalım ne olacak? Ordu’ya gelen herkesin bir biçimde uğradığı park alanı daha ne kadar küçülecek? Bugün bana, yarın sana. Ne kadar seyirci kalınacak? Danıştay’dan karar bekleniyor!

Boztepe oldu ‘betontepe’! Yapılaşma aldı başını gidiyor. Her yer imara açılıyor. Büyükşehir olmanın yansıması bu mu oldu? Hele ‘Betontepe’nin tepesindeki otele ne demeli? Varsa da yoksa da beton ve bina! Anemon Otel için de çok yazıldı, söylendi ama duyması gerekenler duymadı! Otel kampanyası devam ediyor sahilde, yaylalarda…

Cadde otoparklar hala devam ediyor! Seçim öncesi ve sonrası belediye başkanları verdikleri sözleri unuttu! Şehir araçlara da, yayalara da zulüm yeri oldu. Özel otoparklar ORBEL’e geçince verilen sözler tutulmuş olarak mı değerlendiriyorlar anlaşılır değil.

Ordu’nun gündemini de buraya sığdırma olanağı yok ama öne çıkanlara değinmekle yetindim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor