Şaşırtan açıklama!
Coşkun Özbucak

Şaşırtan açıklama!

Bu içerik 1075 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin her karış toprağına, deresine yönelik saldırılar karşısında ‘isyan’ eden halka yönelik eleştirileri çok duyduk. Bunlar, ‘dışarıdan gelen tahrikçi gruplar’, ‘ülkenin kalkınmasını istemeyen lobi güçleri’ suçlamaları olağanlaşmıştı. Ama yaşamın gerçeği hiç de böyle değil…

HES’lere karşı çıkan insanları (bizleri) Ordu’ya geldiğinde karalama açıklamaları yapan Orman ve Su İşleri Bakanımız vardı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz’ın ‘HES’ler su kaynaklarımızı kuruttu’ açıklamasını okuyunca,Bakan bu açıklamayı duysa ne der diye kendi kendime sordum!

Sayın Yılmaz’ın bu açıklamasının gerekçesi nedir, anlamış değilim. Milletvekilliği döneminde HES karşıtı bir tek sözü yok. Ordu’da yükselen çığlığı duymamıştı. Bu açıklama yaklaşık iki ay önce de basında yer almıştı ama bu süre içinde HES’leri durdurma ya da denetleme konusunda girişimini duymadık! Yılardır ‘HES’ten önce, HES’ten sonra’ diye Melet Irmağı’nın iki fotoğrafını gazetelerde, televizyonlarda paylaştık. Hatta bu fotoğraf Türkiye genelinde de kullanılmaya başlandı. Örnek fotoğraf olarak! Ama Sayın Yılmaz’dan bir ses duyamadık.

Bu açıklamadan sonra Sayın Yılmaz’dan beklenilen adım, bundan sonra HES inşaatlarına ruhsat vermemeleri. HES’ler çoğaldıkça su sorunu daha fazla yaşanacak…

HES yapılırken atılan dinamitler, açılan tüneller kaynakları kuruturken; derelerin borulara alınmasıyla da dereler kuruyor. Yetmedi, yol yapımı sırasında da su havzaları zarar görüyor ve bunu da Sayın Yılmaz dile getiriyor.

Suların kullanım hakkı 49 yılığına HES şirketlerine veriliyor. Bu saldırıya karşı durmak, yaşamın en önemli aracı olan suyun tekellerin denetimine geçmesini engellemek de insani bir davranış olacaktır!

Bir diğer açıklama da “Kimse 3 ağaç için yeşil alan tartışması yapmasın’ biçiminde. Üç ağaca sahip çıkamayan, ormana hiç sahip çıkamaz! Bugün üç ağaca sahip çıkan yarın ormana sahip çıkar.

Tartışmalar ‘karşıtlık’ üzerinden yürütmeye kalkılırsa çözüm üretilmez. Yapılan iyi işlere sahip çıkılır, yanlışlar eleştirilir. Yanlışlar eleştirilince de ‘duygusal’ tepkiler anlamsızlaşıyor. Bu köşede Belediye Başkanlarının 2016 yılı başında cadde otoparklarını kaldıracaklarını açıklamaları üzerine kendilerini desteklediğimi yazmıştım. Çünkü olumlu bir karardı ama nedense kendi aldıkları karara uymadılar ve cadde otoparklar ORBEL’e devredilerek hâlâ devam ediyor.

Ordu beton şehir oldu. Artık üç ağaca sahip çıkmak bile önemli hale geldi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!