Eğitimciye şiddet!
Coşkun Özbucak

Eğitimciye şiddet!

Bu içerik 1106 kez okundu.
Reklam

Şiddet, çözüm üretmede becerisi olmayanların başvuracağı bir yöntem! Bir söz var ya ‘Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşır’ diye… Ne kadar uyabiliyoruz,’konuşa konuşa’ anlaşmaya, sorgulamalı!

Türkiye’de ‘çözüm bulma’ konusunda en çok ve en kolay başvurulan bir yöntem, şiddet! Gücü, gücüne yetene… Kimi parasına, kimi yumruğuna, kimi de ‘dayısına’ güvenerek şiddet kullanır. Aslında ‘şiddet’, acizliğin dışa vurumudur. Zavallılığın da…

Eğitimde şiddet! Eğitimle şiddeti yan yana getirdiğimizde egemen olan şiddet olur. Önemli olan eğitimin olduğu yerden şiddeti uzak tutmak. Ama olmuyor. Gün geçmiyor ki, “Öğretmen öğrencisinin kulağın çekerek yırtmış! Veli, öğretmeni dövmüş! Ya da yaralamış, öldürmüş!” haberi duyulmasın!

Durugöl İlkokulu öğretmenini bir veli, kafasına kurusıkı olduğu söylenen silahıyla vurarak yaralamış! Gülsek mi, ağlasak mı? Bu olayı hangi boyutu ile inceleyeceğiz?

İki kişi ya da gruplar arasında geçen şiddeti olumlama olanağı yok. Herkes istediği gibi yaşama, düşünme ve düşüncesini yayma hakkı var. Kimse kimsenin düşüncesini, yaşam biçimini düşmanlaştıramaz. Bu nedenle de şiddeti bir kenara bırakmak erdemliliktir.

Ya bu şiddet, eğitim kurumunda ve bir eğitimciye yönelikse işler daha kötüye gider. Dayak yiyen bir öğretmenin (hem de 1.sınıf öğretmeni) öğrencileri gözündeki konumu ne olacak? Yeri geldiğinde anne ve babadan bile öne çıkan bir öğretmenin prestiji nasıl onarılacak? Şiddet uygulayan velinin öğrencisinin (çocuğunun) ruhsal durumu nasıl olur, düşünülüyor mu? Babası öğretmeninin başını yaralamış! Burada öğretmenin öğrenciye yönelik bir olumsuz düşüncesi zaten olmaz! Ama öğrenci, öğretmeninin kendisini artık sevmeyeceğini düşünmez mi?

Nereden bakılırsa bakılsın velinin şiddeti, onarılmaz yara açmış oldu. Nasıl bir anlayış, karakter bu? Okula gel, öğretmene şiddet uygula! İşyerinden okula gelene kadar hiç mi sakinleşemedi, nedir bu ‘intikamcı’ ruh hali?

Öğretmen ‘hatalı’ olabilir! Hatanın karşılığı olarak şiddeti nasıl öne çıkarabiliyorlar anlamış değilim.

Öğretmene yapılan saldırı eğitimci sendikaları tarafından ortak bir açıklama ile kınandı. Bu önemli bir adım. Ortak sorunlar karşısında ortak tutum geliştirmek sevindirici bir girişim.

Dikkat! Ordu’da da öğrenciye taciz, öğretmene şiddet haberleri çoğalmaya başladı… Dilimizden, düşüncemizden şiddeti, tacizi, tecavüzü yok etmediğimiz sürece bu tür olaylarla çok karşılaşırız…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!