KALİTE/SİZSİNİZ…
Ufuk Ersoy

KALİTE/SİZSİNİZ…

Bu içerik 152 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Adam boş… Adam bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan… Hayata baktığı pencere isli puslu, çamurlu, kapkara. Bırak pencereyi, anahtar deliğinden bile bakmaktan aciz. Adam her şeyi biliyor havalarında, hemen hemen her konuda doğru yada yanlış önemli değil, uzman yada uzman değil, lakin susmuyor, fikrini söylüyor… Hani bazen bıkıyor da, “ne haliniz varsa görün…” moduna giriyorsunuz ya, işte hepsi bu tip adamlar yüzünden…

Mutlaka çevrenizde vardır böyle kişiler. İçinizden düşünürsünüz bu adam ya da kadın bu mevkilere nasıl geldi diye. Bu kafayla nasıl bu pozisyonda olabilir diye hayıflanmışsınızdır. Önemli ve sorumluluk gerektiren işlerin başında olanların kimilerinin davranış ve yaklaşımlarına bir göz atın.

Sinirlenmemek, delirmemek işten değil. Kimi zaman hiç bilmedikleri konularda, uzman edasıyla saatlerce ahkâm kesilmiyor mu, işte o zaman içinizden boşa kürek salladığınızı düşünüyorsunuz ya, işte sırf bu adamlar yüzünden.

Kendi iş ortamınızı bir gözden geçirin. Muhakkak çevrenizde böyle kişileri fark edeceksiniz. Bu kişilerin kendi yetersizliklerinin farkında olmamaları onlara bir avantaj olarak geri dönmüştür aslında. Çünkü bu kişiler gerçekten iyi olduklarına inanmışlardır. Bu yüzden de öne çıkmaktan, yaptıklarıyla gurur duymaktan sakınmazlar. Bunu bir hak olarak görürler. Uyanıklık yaptıklarını düşünürler. O zamanlar da nefessiz kalıncaya kadar boğazını sıkmayı düşünseniz de işi efendiliğe vurup dinlemek zorunda kalırsınız ya, işte bu tür adamlar kalp krizi geçirtir adama.

Tabi diğer uçta da nitelikli ama kendini ortaya koymayan, kendi başarılarıyla övünmeyen insanlar var. Bu insanlar maalesef nitelikli oldukları halde geri planda kalacaklar, yüksek görevlere kendi kendilerine talip olmayacaklar, yeteneklerinin başkaları tarafında görülmesini isteyeceklerdir. Sonuçta da yapabileceklerinin gerisinde kalacaklardır

Lakin bu konuda çok önemli bir bakış açısı var. “Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır”  “Dunning–Kruger sendromu”, Justin Kruger ve David Dunning adlı iki psikolog tarafından tanımlanan bir algılama sapmasıdır:  Türkçede en iyi “Cahil cesur olur” deyimiyle ifade ediliyor: Çünkü bu sendromun bulgusu “cehaletin ve akılsızlığın bireyin kendine olan güvenini arttırdığı” üzerine kurulu.

***

Bu sendroma sahip olan niteliksiz, cahil ve kifayetsiz insanların özellikleri şöyledir: Ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler. Yani “neyi bilmediklerini de bilmezler.” Kendi niteliklerini abartma eğilimindedirler. Nitelikli insanların niteliklerini de göremez ve anlayamazlar. İlgilendikleri veya bildikleri konuda eğitim görürlerse, niteliksizliklerinin, bilgisizliklerinin ve yetersizliklerinin farkına varmaya başlayabilirler.
Bu kişilerin genel davranış biçimleri şöyledir: Her şeyi en iyi kendilerinin bildiğini iddia ederler.  Bilgiyi, eğitimi aşağılama eğilimindedirler. Çok bağırır, çok övünür, çok karışır, çok iş yapıyor havası estirirler. Her şeyi kendileri halletmek isterler. Her ihtimali hesaplamış ve her şeye hazırlıklıymış gibi davranırlar. Üstlerine saygılı, hatta dalkavuk, astlarına baskıcı hatta zalimdirler. Bir gün ak dediğine ertesi gün kara der, ama demediğini iddia eder, karşı çıkanları suçlarlar. Başarısız olması halinde, ya farklı yorumlarla başarı öyküleri anlatır, ya da başarısızlığı başkasının üzerine atarak, hiç yaşanmamış hale getirmeye çalışırlar. Dogmatiktirler, tek ve biricik doğruyu kendilerinin bildiğine inanırlar. Herkesin gördüğü, tanık olduğu bir olayı inkâr edebilir, sizi buna inandırmaya çalışır, karşı çıkanları yalancılıkla, gerçeği saptırmakla, ihanetle suçlarlar.

Bu kişiler, kendilerini ve yaptıklarını her zaman över. Kendileri gibi düşünmeyen herkesi azarlar. Her makamı kendilerine hak olarak görürler. Biraz düşününce böyle tipler ne kadar tanıdık geliyor insana…

Kalite tesadüf değildir. Kalite/sizsiniz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR