Çuf, Çuf, Çuf…
Ufuk Ersoy

Çuf, Çuf, Çuf…

Bu içerik 122 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Bir süreden beri uzaktayım. Uzaktan izliyorum memleketimi. Gündem arap saçı gibi, karmakarışık. Her önüne gelen aklından geçeni söylüyor. Pek değişen bir şey yok gibi. Aynı insanlar, aynı tavırlarla, aynı cümleleri bir araya getirip, aynı konuşmaları yapmaya devam ediyorlar.

Oysa ne demiş büyük ilim ve din bilgini Hazreti Mevlana;
“Her gün bir yerden göçmek ne iyi,
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş,
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”
Dünle beraber gitti cancağızım
15 Temmuz ihanet gecesinin üzerinden koskoca bir yıl geçti. Görünen o ki; hiç ders almamışız geçmişten… Hiç ders almamışız yaşananlardan… Hiçbir zaman farkında değiliz, birlik olmadığımız taktirde başımız ağrıyacak, bedelini ağır ödeyeceğiz sonunda. Oysa akıllı olmak lazım bu günlerde… Hem de hiç olmadığı kadar.
Bıçak sırtı yaşıyoruz zamanı. Keskin kılıçların üzerinde atıyoruz adımlarımızı. Lakin yine de imam bildiğini okur misali boyumuzdan büyük cümleler kuruyoruz. Geriyoruz toplumu.
***
Olay gerçek. 1960’lı yıllar. Elazığ Akıl hastanesinden personelin bir ihmali sonucu bütün deliler kaçar, Elazığ’ın cadde ve sokaklarına dağılırlar. Toplam 423 deli kaçmıştır. Mülki makamlar panikler, Başhekime koşup “Doktor bey ne yapalım?” diye sorarlar.

O zamanın ünlü doktoru Mutemet Bey hastanenin başhekimidir. Mutemet Bey : “Bana bir düdük verin ve arkama yapışarak gelin” der.

Doktor önde birkaç personeli arkasında Kara trencilik oynayarak bütün Elazığ’ı “çuf çuf” nidalarıyla dolaşırlar. Başhekimin tahmini tutmuştur, bütün deliler bu kuyruğa girer vagon olurlar..
Lokomotif, yani başhekim Mutemet bey yönünü hastane’ye çevirince tüm kaçan deliler hastaneye geri dönmüş olurlar..
Sorun çözüldüğü için Mülki makamlar ve doktorlar, trencilik oynayıp hastaneye döndükleri için de deliler hallerinden çok memnundur..
Ancak esas sorun akşam yoklama yapıldığı zaman ortaya çıkar; Hastaneye trencilik oynayarak gelenlerin sayısı 612 kişidir.
***
Bazen diyorum ki; al eline bir düdük, don paça çık dışarı. Koş memleketin sokaklarını çuf, çuf, çuf diye…
Binlerce adam takılır ardıma yeminlen.
Az değiliz aslında… Hiç de az değiliz vallahi… Akşam haberleri izleyin, görün bakın hak vereceksiniz bana…
Hadi çuf, çuf, çuf…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"