HÜSRAN
Ufuk Ersoy

HÜSRAN

Bu içerik 126 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Temel’e sormuşlar, nerelisin diye. Daha evlenmedim demiş. Efendim ben evlendim. Eşim Ordu’nun Hatipli Mahallesinden, Kalyoncu sülalesinden. Eeee, ne var bunda diyeceksiniz. Lakin Kalyoncu sülalesine damat olmak çok zor. Hafta sonu ayağını uzatıp, dinlenmek varken, patoza fındık vermek için daha karga bir şey yemeden Hatipli’deydik.

Bilenler bilir, tüm Ordu’yu, denizi, Boztepe’yi, o doyumsuz manzarayı, muhteşem bir vaziyette gördüğümüz harika bir mahalledir Hatipli. Mahallenin ortasındaki harmana birazdan gelecek olan patoz beklerken mahalle halkı öbek halinde bir araya topladığı fındık yığını üzerinde oturmuş, kendi arasında yaptığı muhabbete kulak misafiri oldum.

Gündemdeki en önemli konu, fındığa verilen fiyat. Malum olduğu üzere, açıklanan fiyat üreticiyi memnun etmemiş olmalı ki; kimsenin yüzü gülmüyor, çoğunlukla iç karartan cümleler kuruluyordu.

Her sene maliyetin arttığı, beklentilerin karşılanmadığı ve verilen fiyatın ancak maliyeti kurtardığı, toplanan fındığın zaman zaman amele parasını dahi karşılamadığı, kimi bahçelerin bu şartlarda toplanmadığı ifade ediliyordu.

Yorgundu insanlar.

Günlerce bahçede çektiği eziyetler, bedenlerinde iz bırakmış, tüm yıl boyunca umutla beklediği fındığa biçilen değerin hayal kırıklığını yaşıyorlardı. Zor bir yıl geçecek yine. Hayatla savaş daha zorlu olacak bu yıl. Güzel günlerin hayalini kuranların önüne siyah bir perde kapatıldı sanki. Kimbilir parasızlıktan kaç ailenin gençleri bavulunu sırtlayıp, boğaz derdine düşecek gurbette…

Uzamış sakalları, güneş altında yanmıştı tenleri. Birbiri ardına yaktıkları sigara dumanını içlerine çekip, ciğerlerini yaktıktan sonra kusarcasına havaya boşaltırken, hepsi fındığı satıp, borç harç ödedikten sonra ellerinde avuçlarında kalanla nasıl seneyi kurtarırım hesabı yapıyordu.

***

Dünya fındık üretim ve ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini Türkiye tek başına gerçekleştiriyor. Türkiye’de üretilen ürünün yaklaşık yüzde 80-85’i ihraç ediliyor. Bunun da yüzde 75’i Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor. Fındık, Türkiye’nin en önemli ve stratejik gıda ürünleri arasında yer alıyor. Garip ama gerçek. Böylesi bir ürüne sahibiz ancak kazanamıyor/kazandırmıyor.

***

Yazık… Her sene aynı senaryo.

Patozun diğer ucundan yitip giden umutların tozu toprağı karışıyor havaya. İnatla yaşama direnen bedenleri birbirinden ayırıyor koca dişliler. Elden bir şey gelmiyor. Sessiz çığlıklar atarak izliyorlar her bir parçalarını…

Perişan olan üretici.

Her sene hüsran…

Peki, üretici kaybederken, kim kazanıyor?

Gelecek sene yine aynı filmi seyredecek miyiz…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"