GÜNDEM PERİŞANLIK…
Ufuk Ersoy

GÜNDEM PERİŞANLIK…

Bu içerik 117 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Bugün 8 TL civarındaydı. Önümüzdeki günler kaç lirayı görür bilmiyorum. Eğer bu düşüş devam ederse, sadece Ordulu üreticileri değil, fındıkla geçimini sağlayan Karadenizli birçok üretici aileyi zor günler bekliyor demek daha doğru bir tespit olur. Şu sıralar sadece fındık konuşuluyor. Evde, sokakta, kahvede, çay ocağında, camide, her yerde. Bir karmaşadır almış başını gidiyor.

  • Fındığın maliyeti 9 TL’nin üzerinde…
  • Bu sene amele parası günlük 90 TL/100 TL…
  • Masrafı karşılayamadım…
  • Topladığım fındık parası amelenin yevmiyesine gitti.
  • Üreticinin hakkına neden kimse sahip çıkmıyor…
  • Bu gidişle 7 TL’nin altına düşer…
  • Devlet bize sahip çıksın…
  • Vekiller halimizi görmüyor mu?

Hiç kimse fındıktan para beklemiyor artık. Masrafını kurtarsın yeter. Hatta kimi mahallelerde konu, komşuya rezil olmamak adına zarar edeceğini bile bile fındığı daldan toplatan üreticiler var.

Artık verilen fiyatlara bakarak kimse fındığa güvenmiyor. Hemem hemen her kesim için fındık gelir kaynağı olmaktan çıktı galiba. Ordulu alın terinin bedelini elde edemiyor.

Herkes sözleşmiş gibi aynı dertten muzdarip. Fındık masrafını dahi kurtarmıyor. Üretici geçinebilmek için farklı alternatifler peşinde. Şu zamanda fındıktan ümidini kesenler için en iyi çözüm büyük şehirlerde ekmeğini aramak.

Ordu dışında yaşayan, ekmek arayan Ordulu sayısı her geçen gün artıyor. Köylerde genç nesil elinde bavulu gurbetin yolunu adımlıyor. Ana babalar evlatlarını yol edip, ardından bakıyor umutsuzca. Gurbetteki Ordulular topraklarını terk etmenin bedelini ağır ödüyor zaman zaman.

***

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan fındık fiyatı ve serbest piyasadaki düşük fiyata tepki gösteren fındık üreticileri, Ordu’da miting yapmaya hazırlanıyor. Öte yandan Ordu ve Giresun’da fiyata tepki göstererek protesto eden bazı fındık üreticileri, kendi bahçelerini keserek seslerini duyurmaya çalışıyor.  Öte yandan fındık üreticisinin haklarını savunmak adına uğraş vermesi gerekenler sessiz sedasız. Hal böyleyken “Fındık üreticilerinin yüzde 80’i mutlu…” diye beyanat verdi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba.

Gündem fındık…

Gündem alın teri, Karadeniz’in kaderi…

Gündem parasızlık, yokluk, perişanlık…

Yazık bu üreticiye… Yazık…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"