SANAT TÜCCARLARI
Ufuk Ersoy

SANAT TÜCCARLARI

Bu içerik 110 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Tiyatro kültürel gelişme, insanlar ve toplum açısından önemlidir. Kültürel gelişmeyi sağlayan en büyük faktörlerden birisi de tiyatrodur. Tiyatro; sanatı insanlara birebir aktarıp yaşatabilen bir etkinliktir.
Tiyatro, insanları toplumsal ya da bireysel konularda uyarır ve insanlara mesajlar verir. Bu nedenle her birey her çağında tiyatroyla iç içe olmalıdır. Ruhsal gelişimini de tiyatro ile beslemelidir.
Tiyatroyu yapanlar da seyredenler de ayrı ayrı kazanımlar alırlar; Tiyatro gösterisini yapanlar, dayanışmanın nasıl olduğunu öğrenirler, toplum için gerekli olan sorumluluk duygusunu tadarlar, toplumda kişiliklerini ezdirmezler, repliklerini ezberlerken düşünerek ve yorumlayarak okumayı öğrenirler, toplum karşısında konuşmak için cesaretlenir, oyunlar vücut dilini kullanmayı öğrenirler, oyuncular dil kaygılarını atlatırlar ve güzel konuşmaya başlarlar, oyuncularda estetik algılama yeteneği daha da artar.
Tiyatro izleyenler de tiyatro sanatının faydasını görmektedir. Tiyatro seyredenler kamu bilincine sahip olurlar; yani toplumun bir üyesi olduğunu görürler, insanlar problemleri üzerinde düşünürler ve problemlerini yargılamaya başlarlar.
***
“Tiyatro para demek değildir. Elbette kazanacaksın ki sonraki eseri de üretebileceksin, çalışanlara mahcup olmayacaksın, ama ticaret diye yapılmaz.
Halk böyle istiyor ayağıyla soytarılığa soyunursan ona tiyatro denmez, tüccarlık denir. Günü kurtarırsın belki. Ona kısa günün karı denir. Allah bin bereket versin denir. Kolaydır. Basit insanların işidir.
Tiyatro ise emekçi insanların işidir, emeğin değerini bilenlerin… Halkını sevenlerin… İleri gitmek isteyenlerin, uygarlık, çağdaşlık, gelişme arayanların… Varoluşu düşünen, insanı kavramaya, yaşamı şekillendirmeye çalışanların…
Soytarılık yapanla tiyatrocuyu ayıran seyirciyi yetiştirmek de geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerde ne yazık ki tiyatrocunun işidir. Yük ağırdır.
Milli duyguları, dini duyguları sömürerek politika yapmak kadar ayıptır o şekilde tiyatro yapmak. O da soytarılıktır. Günü kurtarmaktır. Nabza göre şerbet vermektir. Arabeskliktir, basitliktir.” (alıntı)
***
Uyarıyorum… Atatürk’ün “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız” sözüne karşılık, sanatçı olmanın çok kolay olduğu ülkemizde, şehrimize, özellikle okullar ve kreşlerimize sürekli olarak sanatsal faaliyetlerde bulunduğunu iddia eden topluluklar geliyor.
Seçici olun lütfen… Her sahneye çıkan sanat yapmıyor… Her sanat yaptığını söyleyen de sanatçı olmayabilir…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...