“OIEJOIP KF MÖMDFJ”
Ufuk Ersoy

“OIEJOIP KF MÖMDFJ”

Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Her sabah uyandığımda kendi kendime şunu söylüyorum. “Bugün küfür etmeyeceğim…” Lakin daha arabanın kontağını çevirmeden başlıyorum küfür etmeye. Yola çıkıyorum. Gün boyu nelerle karşılaşacağım ya da kimlerle ne yaşayacağım belli değil. Bir yanda bozuk yollar, çukurlara düşe kalka aracımı sürerken bir yandan kural tanımaz insanlara dikkat etmek gerek. Buyur buradan yak. Kırmızı ışıkta bekliyorum ancak yeşil yandığı halde elindeki cep telefonuyla konuşan vatandaş yeşil ışığın farkında değil. Bekle babam bekle. İster istemez ağzınızdan çıkıyor işte. “OIEJOIP KF MÖMDFJ” Yürüsene be.

Sonrasında işyerinin ne önünde, nede etrafında park yeri bulmak mümkün değil. Boş bir yer bulabilirsem şanslıyım. Dön babam dön… Park yeri yok. Yıllardır aynı sıkıntı. “OIEJOIP KF MÖMDFJ”

Akşam oyunumuz vardı. Bilen, bilmeyen, anlayan, anlamayan, tiyatroyla uzaktan yakından ilgisi olan yada olmayan kimileri laf olsun, torba dolsun misali eleştirip, akıl vermeye kalkmıyor mu. Ya sabır, ya sabır… Boşuna 35 yıldır tiyatro yapmışım be… “OIEJOIP KF MÖMDFJ”

Biraz olsun her şeyden uzaklaşıp nefes almak isteseniz bile, çıkın Sırrıpaşa Caddesine görün rezaleti. İnsanlar ellerine ne geçmişse kaldırıp atmışlar etrafa. Çer çöp arasında adımlar atıyorsunuz. Yer yer bozuk yollar, kaldırımlar. Derken yola tükürmeyi alışkanlık haline getirmiş“OIEJOIP KF MÖMDFJ”’ler… Yuh be… Cadde ve sokakları babalarının zannediyorlar.

Ardından gün içerisinde aldığım haberler, memlekette garip yaşam şekli derken nereden çıktığı belli olmayan insanlar. Kimi zaman fındıkkabuğunu doldurmayan sebeplerden dolayı sinirlenip, uğraştığın işler güçler. Özellikle televizyon kanallarında yapılan absürt yayınlar. Konular/konular ile ilgili konuşulanlar. İnsanların aklıyla bu kadar dalga geçilmez. Suç tüm bu rezalete izin veren “OIEJOIP KF MÖMDFJ” de.

Bardağı taşıran son damladan sonra sinirlenip patlama noktasına geldiğinizde asıl hissettiklerimizi açıkça ifade ederek küfür etmeye engel olamıyorsunuz aslında. Derken bir bakmışsınız günün yarısı bitmiş bile.

O zamana kadar ettiğin küfürlerin haddi hesabı yok. Fakat bir şey fark ettim ki; bünyeye müthiş olumlu etkisi var. Sinir sahibi olduğunuz anlarda ya da sinirlenmenize sebep olan her neyse ne kadar gergin olursanız olun, tüm elektriğinizi alıp götürüyor, pamuk gibi oluyorsunuz valla.

Belki biraz sert hatta kaba olabilir ama küfür söz konusuyken mesaj yüksek sesle ve açıkça anlaşılır. Şu da bilinen bir gerçek ki; hayal kırıklığına uğradıklarında içinden geçenleri söyleyen insanlar, düşüncelerini ve kaygılarını gizlemeyi tercih edenlerden ruhsal olarak daha sağlıklılar.

İngiltere’de Keele Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, küfür etmenin de yararları olduğu sonucunu çıkardı. Bilim adamları, küfür içerikli kelimelerin kişinin fiziksel ağrılarına iyi geldiğini ortaya koydu. Araştırmayı yöneten Doktor Richard Stephens, küfür eden kişinin rahatlayarak sinir halinden kurtulduğunu ve bu şekilde fiziksel acı ve ağrılardan, diğer insanlara göre daha kolay sıyrıldığını söylüyor.

Her sabah uyandığımda kendi kendime şunu söylüyorum. “Bugün küfür etmeyeceğim…” Lakinbütün gün yoruluyor ve stres dolu bir vaziyette kapıdan içeri adımınızı atıyorsunuz. Biraz olsun rahatlamak, nefes almak için kanalları dolaşıyorsunuz. Gündem saçma sapan. İçi boş insanları aptal yerine koyan ve aklımızla dalga geçen haberler karşılıyor sizi. Hele uzun süre ekranlarda boy gösteren evlilik programlarındaki düzeysiz görüntülere şahit olduğunuzda hanginiz küfür etmiyorsunuz?“OIEJOIP KF MÖMDFJ”

Onu bunu bilmem ama yerinde edilen küfür şiir gibi aslında… Hani özendirmek gibi olmasın ama pamuk gibi oluyorsunuz valla.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...