Teröre İnat Yaşamak…
Ufuk Ersoy

Teröre İnat Yaşamak…

Bu içerik 173 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Karlı sabahlara uyandık hepimiz. Güneş gibi parlayan cadde ve sokakların üzerinde, ağaçların dallarında, kirli damların saçaklarında beyaz bir gelinlik örtülmüş sanki. Dünya birkaç günlüğüne de olsa tertemiz. İnsanların içi açılıyor demli bir bardak çayın sıcağında. Buğulanmış camların ardında, günahsız kar taneleri altında kalmış kirli ellerin izleri.
***
Terör şiddetini arttırıyor. Son zamanlarda sivillerinde hedef alındığı olaylarda, yüzlerce evin ortasına ateş düştü. Televizyonlarda toprağa verdiği bir yakınının ardından gözyaşı döken insan manzaralarına alıştık artık. Peş peşe yaşanan terör olayları sonucu şahit olduklarımız ve onların hikâyeleri insanın içini acıtacak nitelikte. Gelişmeleri hep birlikte umutla bekliyoruz.
10 ARALIK 2016 – Beşiktaş’ta Beleştepe olarak bilinen Vodafone Arena yakınlarında düzenlenen iki bombalı saldırıda 45 vatandaşımız şehit oldu.
17 ARALIK 2016 – Kayseri’de bomba yüklü araçla askerleri taşıyan halk otobüsüne yapılan saldırıda, 15 asker şehit oldu, 48 asker yaralandı.
2016 yılında yaşanan acıların bir daha yaşanmaması ve hatırlanmaması adına, büyük umutlarla 2017 yılını iple çekerken bu defa yeni yılın ilk saatlerinde kuruldu can pazarı.
Yer, Beşiktaş Ortaköy’de bir gece kulübü. Saat 01.15
Kana susamış bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurunu şehit ediyor, sonra içeri giriyor ve maalesef çok vahşice, acımasızca, kalleşçe, orada sadece yılbaşını kutlamak ve eğlenmek üzere gelmiş masum insanların üzerine acımazca kurşun yağdırarak, katliam yapıyor. Bilanço ağır. 39 insan hayatını kaybetti. 69 yaralı var. 4’dünün durumu ağır.
Ve en son Ege’nin incisi İzmir kana bulandı. İzmir’de adliye yakınında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından çıkan çatışmada1 polis ve 1 adliye çalışanı şehit oldu. Şehit Polis Fethi Sekin daha büyük bir facianın yaşanmasını önledi.
***
Son bir aydır yaşananlar gerdi hepimizi. Terör, yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma. Toplumu yıldırmak, sindirmek yoluyla onlara belli düşünce ve davranışları benimsetmek için zor kullanma ya da tehdit etme eylemi. Can pazarı, insanların canlarını kurtarma çabasına girdikleri, insan hayatının çok ucuz ve ölümün çok yakın olduğu ortam. Amaç kaos yaratmak, halkı panik ortamına sürüklemek. Lakin işte böyle günlerde bir arada olmalı. Sokağa çıkmalı ve hayatımızı yaşamalıyız. Teröre meydan okumak, teröre dik durmak, teröre eğilmemek, inatla direnmek gerek.

Hadi cadde ve sokaklara çıkın eskisi gibi. Teröre inat girip çıktığınız mekânları doldurun. Bizleri korkutmaya, panikletmeye, yaşamımızı değiştirmeye çalışan teröristlere dimdik ayakta durduğumuzu ve yarattıkları kan denizinde boğulacaklarının mesajını verelim. Her şeye rağmen yaşamak için inatla ayak direnelim. Öyle ki; Nazım Hikmet’in şiirinde dile getirdiği dizelerindeki gibi,

“Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yani ağır bastığından. “
Biz halkız, yeniden doğarız ölümlerde.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR