EVET/HAYIR
Ufuk Ersoy

EVET/HAYIR

Bu içerik 170 kez okundu.
Reklam

 

 
 

“Koyun can derdinde, kasap et derdinde.” Son zamanlarda güncelliğine kavuşmuş ve kullanılır olmuş bir atasözümüzü hatırlatmak istedim sizlere.
Malumunuz, gündem anayasa değişikliği. Anayasa değişikliği teklifi Meclis’ten geçti. Bundan sonra referandum hazırlığı yapılıyor. Gazete ve televizyonlarda Anayasa değişikliği ile ilgili aklımızda kalanlar neler sizce? Şöyle bir geçmişi yoklayacak olursanız ne kalmış olabilir hafızanızda? Meclis çatısı altında yapılan kavgalar, dövüşler, hakaretler, küfürler, kalitesiz üslup…
Lakin bir yandan da hayat devam ediyor. Yapılan araştırmalarda, vatandaşa Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en önemli meselenin ne olduğu sorulduğunda sıralama aynen şöyle. Ekonomik gidişat, işsizlik, terörizm, eğitim ve göç…
Herkes iş-aş-ekmek peşinde…
Kolay değil hayata tutunmak. Hele kimseniz yoksa, hele yalnızsanız yandınız demek. Ama ne olursa olsun direnmek zorunda olduğunun farkında insanlar. Her şeye rağmen yaşamak, düştüğün yerden tekrar ayağa kalkıp devam etmek gerektiğinin bilincinde.
Peki, Anayasa değişikliğinin içeriğini kaç kişi biliyor. Çok basit, küçük, önemsiz, fındıkkabuğunu dahi doldurmayacak meselelerin büyütüp içinden zor çıkılır bir olay hâline getirerek, bir bardak suda fırtınalar koparılan Meclis ortamında tartışılan Anayasa değişiklik maddelerinden ne anladınız.

Hadi bırakın Meclisi, halka empoze edilen yayınlara ne demeli? Ülkenin nasıl yönetileceğini belirleyen bir Anayasa değişikliği ile ilgili tartışma programlarında, ekran başında bir takım insanların uzman ayaklarıyla az doğru çok yanlış “bilgi”nin halkın üzerine boca edildiği bir süreçten geçirildi.
Üniversitelerin, akademisyenlerin, gazetecilerin, hukukçuların, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin, meclis dışı siyasi partilerin, halkın yeterince Anayasa değişikliğini tartışmasına fırsat verilmeyen, hızıyla insanları serseme çeviren bu sürecin ardından referandum hazırlığı yapılıyor. Ancak çok önemli bir gerçek var. Maalesef halkın çoğunluğu bu Anayasa değişikliğinin ne anlama geldiğini, içeriğini bilmiyor.
Kimisi evet, kimisi hayır diyeceğini ifade ederken, kararsızların sayısı azımsanacak kadar az değil. Neden Hayır diyeceksin ya da neden Evet diyeceksin diye sorun en yakınınızdakilere. Göreceksiniz ki; konuyla ilgili yeterli bilgisi yok. Anayasa değişikliği ne getiriyor?
***
Bundan sonra referandum için her parti halkla buluşacak. Ülkenin bu kadar sorunu varken, yapılacak olan çalışmalarda halk, adam gibi yeterince aydınlatılmalı, objektif olunmalıdır. Umarım yangından mal kaçırır gibi bir referandum çalışması yaşanmaz. Aksi takdirde demokrasi vicdanı üzerinde hiç kapanmayacak bir yara izi kalır ki; bu halk hiç bir şeyi unutmaz ve gün gelir sorumlularını tarih yargılar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR