“Kitapsızlar”
Ufuk Ersoy

“Kitapsızlar”

Bu içerik 118 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Geçtiğimiz hafta imza günümde “Fındık Kabuğunda Sevdalar” adlı kitabımı imzalayarak okurla buluşturdum. Çok şükür yüzüm kara çıkmadı. Dostlar yalnız bırakmadılar. Bu şehirde kitap yazarsında, kaç kişi talep ederse, o kadar talep oldu işte. Bir Orhan Pamuk olmadığımı biliyorum, NOBEL Edebiyat Ödülünü ancak rüyamda alabilirim ama bildiğim bir şey varsa, bu kentte bir yazar olmak “deveye hendek atlatmaktan” zor. Dahası yürüdüğüm yolda yalnızım. Arkamda büyük yayınevleri, günler önce tanıtım ve reklam yapan şirketler yok. Sağ olsun az çok, yerel basın sahip çıktı bana ve kendi çabalarımla dağıtığım davetiyleler ile hedeflediğim kadar kitap imzaladım. Durum “iç güveyisinden hallice” yani.
Sonra merak edip, okuma alışkanlığı üzerine şöyle bir araştırdım. Rakamlar her yıl işçiye, memura yapılan zam oranından berbat maalesef…
***
• Kitap Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235 inci sırada yer alıyor. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, ABD’de yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, bizim ülkemizde sadece on binde bir kişi kitap okuyor.
• Türkiye’de günde ortalama beş saat televizyon seyredilirken, kitap okumaya yılda sadece altı saat ayrılıyor. Türkiye’de okunan kitaplar genellikle siyaset, aşk, cinsellik üzerinedir.
• 8 milyon Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken, 75 milyona yakın Türkiye’de bu rakam ortalama 2 bin – 4 bin dolayında. Çünkü Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip kişilerin sayısı 70 bin dolayında.
• Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7 kitap okurken, Türkiye’de bir kişi on yılda bir kitap okuyor.
• Birleşmiş Milletlerin insani gelişim raporunda ülkeler kitap okuma oranına göre sıraya dizilmiş. Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86’ıncı sırada.
• Japonya’da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye’de sadece 23 milyon. Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa’da 7. Türkiye’de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.
***
Yazmış olduğum bir kitabı imzaladım geçtiğimiz hafta. Allahtan yüzüm kara çıkmadı. Kitaplar insanların çocuklarıdır. Bir çocuğum daha dünyaya geldi çok şükür. Kendi adıma çok mutluyum. Lakin önemli bir şeyin farkındayım ki; bu memlekette bilerek/bilmeyerek, isteyerek/istemeyerek hiç kimsenin çocuğu, kimseyi pek ilgilendirmiyor. Çocuklar sokaklarda, elleri yüzleri kirli, her daim örselenmiş, başıboş, değersiz büyüyor. Sonra okumuyoruz diye şikayet ediyoruz.
“Saldım çayıra, mevlam kayıra” misali…
Acı ama gerçek… Kitap okumaya yılda sadece 6 saat ayırıyoruz ülkemde. En vahimi de, on yılda bir kitap okuyoruz. Ve sonra birbirimize sorup duruyoruz saf saf. “Memleket neden bu halde…”
Sizce neden…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"