San “at”
Ufuk Ersoy

San “at”

Bu içerik 96 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Yüzümüz kara çıkmadı çok şükür. Sezona iyi başladık, şimdilik iyi gidiyoruz. Yarım asırdan daha fazla bir zamandır perdelerini açan ve her daim şartlar ne olursa olsun, ayakta kalmayı başaran Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda sahnelen “AYYAR HAMZA” ve “KRAL ÇIPLAK” adlı eserler sanatseverlerin ilgisi karşısında seyirci keyfi yaşıyor.
Altınordu merkez ve tüm ilçelerimize tiyatro götürüyoruz. Her oyunumuz büyük ilgi görerek, ayakta alkışlanıyor. Her seferinde bir daha ne zaman geleceğimiz soruluyor. Her Salı ve Cuma akşamı yetişkin oyunu, her Çarşamba çocuk oyunu tiyatromuzda sahne alıyor. Hesaplarımıza göre bir ayın 25 günü perde açıyoruz bıkmadan, yorulmadan. Tiyatro hayattır ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda görev alan herkes, kendilerini hayatı renklendirmeye adamış, harika insanlardır. Mutluluğu getirirler sokaklara, bazen hüzünlendirirler, hayatı yaşatırlar sahnelerinde… Ve onların sahneleri dünyadır… Tiyatro hayattır…
Lakin her ilçede farklı bir ilgi, farklı bir gözle izleniyoruz. Hedefimiz tiyatro seyretmeyen hiç kimse kalmasın. Bu nedenle bırakın ilçeleri, eğer imkân varsa küçük mahallelerde dahi seyirci bulacaksak, kalkıp gidiyoruz oraya.
Kolay değil aslında. Bir oyunu hazırlarken, her gün aralıksız 1,5 yada 2 ay boyunca oyunu sahneye çıkarmak için çaba gösteriyor, çalışıyoruz. Ardından sahnede sunduğumuz 2 saatlik oyun ya beğeniliyor, ya da beğenilmiyor. Ancak büyük emek var ardında. Sonrası büyük bir koşturmaca. Her pazartesi yada Perşembe günü ilçelerdeyiz. Uzak yakın demeden bir dekor arabası, bir de oyuncu ve teknik ekibi taşıyan küçük otobüsümüzle yollardayız. Yağmur yağıyor bu anlarda. Kimi zaman kar, çamur, soğuk, güneşli havalarda çıkıyor nasibimize.
Hatırı sayılır yolculuktan sonra ilçede yada mahalledeyiz. Hem yetişkin hem de çocuk oyunu sergiliyoruz inatla. Kimi zaman salon dolu, kimi zaman küçücük mahallede salonda seyirci arıyoruz.
Hele kimi yöneticilerin vurdumduymazlığı deli ediyor bizleri. Geçenlerde bir ilçede sahne aldık. Hava soğuk. Salon soğuk. Gelen küçük seyirciler üşütüp hasta olabilir. Önlem almak gerek. Sorumlu olduğunu düşündüğümüz bir beyefendiye salonu ısıtmamız gerektiğini söylüyor arkadaşlar. Beyefendi belli ki tiyatroyu bizden çok daha iyi biliyor. “Birazdan sahnede ısınırsınız” diyor pişkin pişkin.
Oyunu sahneledik. Organizasyonda berbat. Kocaman 400 kişilik salonda 120 kişi var. Küçücük bir ilçe. Bir baştan bir başa 10 dakikada yürür geçersiniz. Duyuru nasıl yapılmış anlamak mümkün değil. Kalkıp 2 araç dolusu insan ayaklarına kadar gidip, karşılık beklemeden tiyatro sahnelemeye çalışıyor ancak karşısında seyirci namına pek kimse yok. Üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimizden…
***
Sanat bütün kötülüklere direnmektir. Yüksek uygarlığın, merdiveni sanattır. Ve tiyatro; hayattır. Hayatın ta kendisidir. Biz özellikle çocuklarımız hayattan uzak kalmasın diye inatla sahnedeyiz. Sahnede olmaya gayret edeceğiz.
İnatla tiyatro yapmaya, sanatı, özellikle tiyatroyu yaygınlaştırmaya, tanıtmaya devam edeceğiz. Lakin sanatı küçümseyen, sanatın gücünün farkında olmadan, sanatı ciddiye almayan insanlar gördükçe içimiz sızlıyor.
Bu memleketin kimlere emanet olduğunu düşünüp üzülüyoruz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"