Arkadaşım Eşek
Ufuk Ersoy

Arkadaşım Eşek

Bu içerik 118 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Artık beni sinirlendiren her adama “eşek” demiyorum. Çünkü meğer iltifat ediyormuşum da haberim yok. Allah eşeklere uzun ömür versin, Allah hep eşek gibi insanlarla karşılaşmayı nasip etsin. Nasıl mı? Gelin anlatayım nedenini. Eşeklerin oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu, öğrenmeye meraklı, tıpkı bir insandan beklediğimiz karaktere sahip olduğunu ya da bir eşeğe, zorlayarak ya da korkutarak, kendi yararına olmadığına inandığı bir işi yaptırmaya çalışmanın oldukça zor olduğunu biliyor muydunuz?
Ayrıca Eşek iyi bir kılavuzdur: Gittiği bir yolu hiç unutmayıp, o yoldan şaşmaz. Bu nedenle deve ya da katır kervanlarının önüne daha önce bu yoldan gitmiş bir eşeği kılavuz olarak koyarlarmış. Eşek akıllıdır… Düştüğü çamura bir daha, hiç bir zaman düşmez.
Eşek, atgiller familyasının evcilleştirilmiş türlerinden biridir. Latincede havalı bir ismi var: Equus asinus. M.Ö 4000 yılında Mısır’da insanların eline düşüp evcilleştirilmesi ile başlar. Komşusunda gören kendinde de ister. Alışkanlıklar yayılır. Sonunda M.Ö 1800′lerde Orta Asya da da “eşek olanın sırtına binilir” yani evcil eşek keşfedilir.
Buzul çağının sonlarına doğru eski karada, demek ki Afrika, Asya ile Avrupa’da eşek bir yük hayvanı olarak, tarımda tarla sürme işlerinde, seyrek olarak da sütünden yararlanılan bir hayvan olarak yaygınlaşır. 2006 yılında Fransa’da yapılan araştırmalara göre eşek sütünün protein bakımından en zengin süt olduğu kanıtlanmıştır.
Eşek sürekli temiz yere bastığı, yüzmesini de bilmediğinden, dibini görmediği suya girmiyor olması nedeni ile deve kervanlarını, eşeğe çektirirler. Bu şu anlama gelmektedir: Bilindiği gibi deve bir yük hayvanıdır. Yüzmesini bilen bir hayvana çektirildiğinde, çeken hayvan yüzmesini bildiği için, derin sulara da girer. Deve’de onu izleyeceğinden, hem sırtındaki yükler ıslanır hem de deve boğulur. İşte deve kervanlarının eşeğe çektirilmesinin bir kaç nedeninden biri de budur.
Eşek, iyi bir yol mühendisidir. Yokuşları en fazla % 7 eğimle ve kısa mesafelerde virajlar alarak çıkar. Yapılan ölçümler bunun doğruluğunu kesinlikle kanıtlamıştır.
Eşeklerin zekâsını dile getirmek için şöyle bir öykücük anlatılır: “Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan kıyametleri koparırcasına anırmaya başlar. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı, artık işe de yaramadığını kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünerek eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar vererek bütün komşularla birlikte kuyuya toprak atmaya başlarlar.
Eşek önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına neden olarak, sesini keser. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. Bir süre sonra, komşular toprak atmayı sürdürünce, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır.”
Biz insanlar da birbirimizi aşağılamak için bu zeki hayvanın adını kullanırız ama eşekte bulunan Allah vergisi iyi huyların birçoğu insanda var mı sizce? Bundan sonra elimizi açıp dua etmekten başka çaremiz yok. Allah eşeklere uzun ömür versin, Allah hep eşek gibi insanlarla karşılaşmayı nasip etsin.
Keşke yanımızda yöremizde kimi insanlar olacağına, eşekler olsa…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"