Ehlen ve Sehlen…
Ufuk Ersoy

Ehlen ve Sehlen…

Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Lokmalar boğazıma dizildi. Öğle yemeği yediğim lokantanın kapısından otuzlu yaşlarda, esmer tenli, her halinden Suriye vatandaşı olduğu belli olan bir adam, kucağında her şeyden habersiz uyuyan henüz üç yaşlarında kız çocuğuyla birlikte girdi içeri. Yüzünde acı bir ifade, boynu bükük, dudakları kıpır kıpır, anlaşılmaz cümleleri kuruyordu karşısındakine. Kapının ucunda içeri girip girmemek arasında tereddüt eden yine aynı yaşlarda bir kadın, alışılmış gözlerle olan biteni seyrediyordu kayıtsızca.
Lokanta sahibi bıkkın bir ifade ve sert bir beden diliyle kapının dışını gösterdi onlara. Göz göze geldik o an. Elini iki yan açıp, “yeter artık yahu… Bunları doyurmaktan bıktım. Gidip çalışmak yerine dileniyorlar… “ diye serzenişte bulundu.
Arkalarına bile bakmadan çıktılar kapıdan. Kovulduklarına hiç gocunmadan, pişkin, alışmış bir ifadeyle başka bir dükkânın kapısından içeri girerek aynı tiyatroyu sahnelemeye devam ettiler. Babanın kucağında uyuyan çocuk esmer tenli çocuk, gerçekten aç mıydı o an?
***
Aynı akşam markete girdim alışveriş için. Kasada eli yüzü kirli, esmer, 10 yaşlarında bir kız çocuğu buldu beni. Çay için toz şeker almamı istedi benden. Aldım, kasaya ödeme yaparken, kasiyer bayan o kız çocuğuna bakıp şöyle söyledi. “Yine mi sen, hem az önce şeker almadın mı?”
Kız çocuğu bakışlarını kaçırdı benden. Alel acele kasadan geçen toz şekeri alıp marketin dışına fırladı. Arabama binip uzaklaşırken, yolda aynı kız çocuğuna takıldı gözlerim. Koşa koşa marketin az ilerisinde bir duvar dibinde oturmuş kendisini bekleyen genç bir adamın yanına gitti. Adama bir şeyler söyleyip poşeti verdi. Ardından yine geriye dönerek aynı marketin içine dalıp, yeniden o mahzun haline bürünüp, kendisine erzak alacak kurbanlar aramaya devam etti.
***
Ülkenin her yanına dağıldılar. Ehlen ve Sehlen… Ancak Ordu’da yaşayan Suriyeli mülteciler ne gibi sorunlarla mücadele ediyorlar? Bize ne kadar uyum sağlıyorlar? Bu memlekette, mültecilere rahat yaşamaları için ne gibi imkânlar sunuyor? Suriyeli mülteciler savaş biterse ülkelerine dönmek istiyor mu? Burada kendilerine bir gelecek görüyorlar mı bilmiyorum.

Lakin bundan sonra bir gerçek var ki; o da Ordu’nun her sokağında, her caddesinde Suriye’li göçmenlerle karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Kimi zaman elini açmış dilenirken, kimi zaman bir lokantada beş parasız karnını doyururken, belki bir inşaatta ucuz iş gücü olarak kullanırken…
Suriye meselesi ne zaman çözülecek Allah bilir. Belki de çok daha uzun süre iç içe yaşamak zorunda kalabiliriz. Ancak özellikle eğitimden yoksun, elde avuçta parası olmayan, ancak yaşamak zorunda olan bu insanların, yarın bu memleket için ne kadar hayırlı olacağını düşünüyorsunuz?
İyi niyet kurbanı olmayalım sakın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"