Senden Büyük Allah Var…
Ufuk Ersoy

Senden Büyük Allah Var…

Bu içerik 154 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Bir milletin ömrünün uzun olabilmesi için her şeyden evvel kendini tanıması lazımdır; kendini tanıması için de evvela tarihini bilmesi gerekir. Tarih yaşarsa millet yaşar. Geçmişi olmayan bir varlık eksiktir. İnsan, gelişebilmesi için geçmişini ileriye taşıyabilmelidir. Kendimizi; geçmişimiz olmadan anlamamız mümkün değildir. Tarih tekerrür eder ancak tarihten ders-ibret almasını bilmek gerekir. Hafta sonu tarih kitaplarını karıştırdım biraz. Lakin ilginç ve bugün için dahi geçerli olabilecek bir geleneği aktarmak istiyorum yazımda. (yazıda kitaptan alıntılar vardır.)
Osmanlı döneminde bayram, devlet erkânının katıldığı, büyük hazırlıkların yapıldığı alanlarda halkın da geniş katılımı ile yapılır. Saraylarda da hazırlıklar pek evvelden başlar, yapılan merasimlerde halk ve devlet erkânının kaynaşması sağlanırmış. Fatih Sultan Mehmet tarafından kanunlaştırılan saraydaki bayramlaşmanın belli kuralları vardır. Padişah bayram günü sabah namazını Hırka-i Saadet Dairesi’nde kılar. Hırka-i Saadet Dairesi’nin önüne bir kafes yerleştirilip, içine de taht konur. Padişah oturduktan sonra orada hazır bulunan imam ve hatipler birer Aşr-ı şerif okurlar. Bundan sonra haznedar başı, bunlara hediyeleri verir, arkasından mehter çalmaya başlar. Duacı çavuşlar da hep bir ağızdan duaya başlarlar. Padişahın bayramını tebrik edecek olanlar sabah namazını Ayasofya Camii’nde kılarlar, namazdan sonra saraya gidip Kubbealtı’nda toplanırlar. Daha sonra Padişah tahtın önüne gelir, Nakîbüleşraf efendi yüzü Padişaha dönük, ayakta ellerini kaldırıp bir dua okuduktan sonra Padişahın bayramını kutlar selâm vererek huzurdan çıkar. Enderun Ağaları da yüksek sesle “Aleyke avnullah! ” (Allah’ın yardımı üzerine olsun), “Mağrur olma padişahım senden büyük Allah var!” sesleri arasında tahta oturur ve bu esnada Mehteran Bölüğü tarafından hünkâr marşı çalınır.
“Mağrur Olma Padişahım Senden Büyük Allah Var” sözü Osmanlı Devleti’nde gelenek haline getirilmiş, koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahı olsa da neticede fani bir insan olduğunu ona unutturmamanın bir yoludur. Her kim olursa olsun, makamın, mevkiinin, koltuğun, paranın gücünün gelip geçici olduğu ve hiç birisinin baki olmadığının ifadesi aslında. Kibirin insanı bitirdiğinin ispatı.
Yavuz Sultan Selim’in (I. Selim) halife olmasıyla birlikte başladığı söylenen bu gelenekte yeni padişah olan şehzadeye tahta çıkışında ve daha sonra da bayram günlerinde, cülus törenlerinde, cuma namazlarında paşaların hep bir ağızdan bu sözü söyleyerek ona ölümlü olduğunun her daim hatırlatılması, kibirden uzak tutulması amaçlanır.
Bir rivayete göre; fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fetih edip, Ayasofya’da namaz kıldıktan sonra; atının üstünde ilerlerken birden bire durmuş ve atından atlayıp, yerden aldığı bir avuç toprağı kendi başının üstüne döküp; yine hiç bir şey demeden tekrar atlayıp atına yola devam etmiştir. Akşemsettin, fethi gerçekleştirmekten mağrurlanan Fatih’in kendisinin de bir gün toprak altına gireceğini kendine hatırlattığını etrafındakilere açıklamıştır.
Bu cümle, padişaha yapılan bir dua olduğu kadar aynı zamanda bir uyarı unsuru da taşımaktaydı: ”Mağrur Olma Padişahım Senden büyük Allah var!” diyerek ince bir tehdit ve sende bizler gibi Allah’ın kulusun yarın ölecek ve bizler gibi ilahi adalette hesap vereceksin. Bunu unutma ve tahtta otururken sakın ola gururlanma” demektir ki; bazı insanlar, belli bir mevkiye gelince, haddinden fazla mala mülke sahip olunca geldikleri yeri unuturlar ve etrafındaki kişileri ezmeye başlarlar. Kendilerini her şeyden üstün zannederler ve onları yaratan Allahın varlığını unuturlar. Böyle durumlarda kendini her şeyin sahibi gibi gören kişiye, aslında bunun böyle olmadığını anlatmak için kullanılan bir cümledir.
“Mağrur Olma Padişahım Senden Büyük Allah Var…” Şimdi kaçımız bu cümleyi kurabiliriz. Yâda kurduğumuz bu cümleyi kaç insan kaldırabilecek, ders alabilecek niteliktedir sizce?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"