TAHIL PAZARI
Ufuk Ersoy

TAHIL PAZARI

Bu içerik 197 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Henüz lise çağlarındaydım o zamanlar. 1977 yılında Ordu’ya gelip Selimiye Mahallesinde tuttuğumuz küçük bir eve yerleştiğimizde, bundan sonra hayatımızın tamamını geçireceğimiz bu şirin baba memleketi çok hoşumuza gitmişti. Her Çarşamba günü rahmetli annemle beraber pazara iner, uzun süre pazarda dolaşır, iyi ancak mümkünse uygun fiyata aldığımız sebze ve meyveleri taşırdım filemizde. O zamana kadar pancar, pezik, sakarca ve melocanı hiç duymamış, hiç görmemiş ve hiç tatmamıştım.
Memleket güzeldi. Deniz kenarında, tüm heybetiyle hemen yanı başımızda üzerimize yıkılacakmış gibi duran yeşil Boztepe, çarşı pazar, fındık, bu güne kadar soframızda olmayan farklı yiyecekler, mahallemizdeki yeni komşularımız, insanlar bambaşka bir dünyanın içinde yaşıyor gibi hissediyorduk kendimizi.
Derken Tahıl Pazarıyla tanıştık bir süre sonra. Görüntüsüyle, içinde barındırdığı halkıyla, gün içerisinde yaşananlarla rüya gibi bir ortamdı aslında. Tesadüf bu ya. Liseyi okurken, kardeşim ve ben yaz tatilinde uzaktan bir akrabamızın lokantasında çalıştık tahıl pazarında, şimdiki Nezirler’in bulunduğu dükkânın çaprazında bir yerde. Ben bulaşıkçı, kardeşim garson.
Sabahın erken saatlerinde giriyorduk kapıdan içeri. Hani kargaların, henüz kahvaltı yapmadığı saatlerdi o saatler. Gün ışırken çıkıp geldiğimiz Tahıl Pazarının ortasında belki yüzlerce güvercin sağa sola kanat çırparak nasibini arıyordu her sabah. Sonra bütün gün karşımızda Tahıl Pazarının hareketli yaşamını seyrederek saatler gelip geçiyordu. Sanki bütün Ordu Tahıl Pazarında buluşuyor, orada bir araya geliniyor, oturup çay içilip, sohbet ediliyor, kimileri kimilerine bir şeyler satıyor, kavgalar, dövüşler, peştamallı kadınlar. Renk renk gök kuşağı gibiydi yaşam.
Ordu’da elinde Türk bayrağı ile gezen ünlü simalarından Halil Tekkaya’yı ilk kez Tahıl Pazarında görmüştüm. Tekkaya, “Ömrüm yeterse bir dahaki milletvekili seçimlerinde karşılarına dikileceğim. Ben Cumhurbaşkanlığı seçimine gireceğim ve seçildiğim takdirde vatan, millet, bayrak, ilim, adalet, ancak, demokrasi nedir, tek tek hesap soracağım.” Diyordu.
Sonra Ceviz Helvayla tanıştım Tahıl Pazarında. Böyle bir tat olamazdı. Ordu halkı sıcak ekmeğin arasına koyduğu ceviz helvayı büyük bir iştahla midesine indiriyordu. Aldığım ilk aylıkla yine Tahıl Pazarındaki bir sergiden siyah deri bir ayakkabı satın aldım. İşler iyi gidiyordu. Ta ki, bir müşterinin tabağında kıl çıktı. Adam sinirli bir vaziyette kardeşime serzenişte bulunuyordu ki; kardeşimin verdiği cevap karşısında dondu kaldı öylece. “ Ne yapalım ağbi, kıl çıkacak tabi, milli piyango çıkacak değil ya…” Sonuç malum… İkimizde kovulduk sonra.
***********
Eniştemin dükkânından, çay bardağı, melamin tabak alıp, sattım Tahıl Pazarında. Hele ayağa giyilen kara lastik satışlarında hiç zorlanmadık, peynir ekmek gibi satılıyordu. Siyasi kavgalar, tartışmalara, protestolara çok şahit oldu orası. Kaldırım taşları ve yıkılmamak için inatla ayakta duran gölgelikleriyle çok önemli bir tarihti bizim için. Her yer değişime uğradı sonra. Tahıl Pazarı da bu değişimden nasibini aldı. O güzelim pazar yıkılıp yerine betondan mezar gibi bir proje yapıldı önce. Ordu’nun, Orduluların tüm anılarını gömdüler o mezara. Eskisi gibi sıcak bulmadı halk. Uzak durdular o beton canavarından. Sonra yine değişime uğradı. Lakin o eski tadı tuzu yok. Yapay geliyor insana. Önemli bir simgeydi Tahıl Pazarı. Kültürümüzü yansıtan en önemli kanıttı. Kendi ellerimizle yok ettik maalesef. Sahip çıkamadık ona. Oysa hiç farkında olmadık ama biz kendimizi yok ettik.
Yıkın orayı. Aslına uygun tekrar yapın…
Şehrin simgesi olan Tahıl Pazarını unutturmayın bize…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR