Fındık Hüsran…
Ufuk Ersoy

Fındık Hüsran…

Bu içerik 178 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Görünen köy kılavuz istemiyor aslında. Kimse kimseyi kandırmasın.
“Fındık yok…”
Çoğu üretici bahçeye bile girmedi.
Daha sezon başlamadan önce yetkili, yetkisiz, herkesin hemen hemen mutlaka bir ucundan tutup, bir kaç cümle kurduğu ve tahmin yürüttüğü fındık, rekolte adına bu yıl yüz güldürmeyeceği kesin. Bahçeye adımını atan üretici, karşılaştığı manzara karşısında dudağı uçukluyor.
***
Çaka’dan Saynur Teyzem Bandırma’dan fındık toplamaya gelmişti haftalar önce. Bahçeye bir göz gezdirdi. Ardından tası tarağı toplayıp geçen hafta geri döndü. “Bahçede olan fındığı kim toplarsa toplasın, ardımdan dua etsin yeter” dedi. Lakin her yıl yanında götürdüğü çerezlik fındığı yoktu bu sefer.
Hatipli’den Emin Kalyoncu her yıl en az 400 kilo fındık aldığı bahçe için bu yıl amele tutmaya gerek görmedi. İmece usulü birkaç kardeş ve hanımları girdi bahçeye. Bahçe kazan, onlar kepçe. Fındık aradılar ocakların diplerinde. Koca bahçeden yarım çuval fındık toplayıp çıktılar.
Eski Muhtar Hasan’ın bahçesinden toplanan fındık bir avuçtu neredeyse. Belediye emeklisi Hasan kendi kendine gülüp sigarasını tüttürdü bahçeye bakıp. Gülümsüyordu ufaktan ufaktan.
Karacaömer’den Fikret, bahçeye girdiklerine bin pişman. Toplanan fındık geçen senenin üçte biri kadar ancak. O da amele parasına gidecek gibi. Bahçeye ettikleri masrafı düşündükçe üzülmemek elde değil.
Dayı başı Hüseyin amelesiyle girdiği bahçeden,”ben vicdan sahibi bir adamım. Bahçenin fındığı amele parasını karşılamaz. Zarar etme” diyerek 2 saat sonra tüm amelesiyle birlikte bahçeden çıktı.
Köyün yollarında olan bahçelerin çoğunluğu toplanmış gibi dalda fındık görünmüyor. Patozlar yol kenarında motorlarını stop ettirmiş, müşteri beklerken, patoz sahiplerinin yüzlerinde bu yıl hüsran nöbet tutuyor.
***
Her yıl tekerrür eden malum sebepler nedeniyle üretici bu yılda mağdur. Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de fındık üreticinin yüzünü güldürmüyor. Geçen yıl 20 lirayı gören fiyatlar bu sezon 8-9 liraya kadar düşünce, üretici umudunu bu yıla bağlamıştı. Ancak bu sene fındık yok, tünelin ucunda ışık görünmüyor.
Üretici cebine girecek paranın derdinde. Üretici borcun, harcın derdinde. Üretici masrafını dahi karşılayamadığı ürününün para etmesinin derdinde. Genellikle hep birlikte koro halinde söylenen cümleler şöyle.
“Üreticilerimiz fındığını elinde bulundurmaya devam etsinler. Fiyatlar üreticilerimizin kabul ettiği ve kazanabilecekleri seviyeyi bulacaktır. Üreticilerimiz beklesinler ve panik yapmasınlar. Bu anlamda sabırlı olsunlar. Satılan fındık, zararınadır. İhtiyacı olan vatandaşlarımız, ihtiyacı kadar satsın.”
Bekleyip göreceğiz. Lakin özellikle son zamanlarda söylenenler ve sonuçlar hep aynı. Tarih sürekli tekerrür ediyor. Bu nasıl hesaptır ki; öyle ya da böyle sonunda üzülen, kaybeden, zarar eden ve hep mağdur olan üretici oluyor. Ne zaman üreticinin yüzü gülecek dersiniz?
Bu yılda böyle gelip geçecek galiba. Belki seneye…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR