Çıldırmaya Az Kaldı
Ufuk Ersoy

Çıldırmaya Az Kaldı

Bu içerik 101 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Gündem malum, çok sıcak. Hava sıcak. Eğer trafikteyseniz “Cehenneme Hoş geldiniz” o zaman. Son birkaç aydan beri, bu kentin dar caddelerinde tıkanmış trafiğin içinde yol almak için çaba gösterirken, aynı zamanda sıcak havayla mücadele ediyoruz ki; memleketin yolları bu kadar aracı kaldırmıyor aşikâr.
Sahil yolu yaz aylarında pek çok yabancı plakalı araçların geçiş yolu. Hele şehir içerisindeyseniz ve araç kullanıyorsanız “Allah sabır versin” demekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Bildiğiniz üzere bir şerit araçların park yapması için kiralanmış durumda. Geriye kalan şeritte ilerlemeye çalışan, ip gibi sıra sıra dizilmiş birçok aracın içinde sıcaktan bayılmış insanların kan ter içerisindeki bakışlarından “yeter artık, imdat” diye çığlık attığını anlıyoruz. Ara sıra önünüzdeki dolmuşların müşteri almak adına yaptığı ani duruşlar ve beklemeler adamı delirtiyor vallaha. Trafik duruyor. Araçlar hareket etmeden kilitlenip kalıyor öylece.
Sıcak bir yandan sabrını zorluyor insanların. Açık camlardan içeri giren rüzgâr serinletmiyor bir türlü. Anlınızda boncuk boncuk ter. Sırtınıza yapışmış ıslak atlete inat, terli avuçlarınızın arasında tuttuğunuz direksiyon simidini daha sıkı tutuyorsunuz. O anlarda tek yapabildiğimiz şey, fırsat bu fırsat, ellerimizi açıp dua ediyoruz. Bir an evvel çevre yolu yapılsın ve bu trafikteki araçların çoğunluğundan, eğzos kokusundan, sıcaktan ve gürültü, patırtıdan kurtulalım.
Kimi zaman Büyükşehir Belediye Yerleşkesinden, Soya sapağına yarım saatten daha fazla dura kalka ulaşamıyoruz. Büyük Metropollerde rastladığımız trafiğin bu kentte yaşanmasına hayret etmiyor değiliz.

*******
Peki, hiç mi hırsızın suçu yok. Olmaz mı? Kim veriri bunlara ehliyet, nasıl sahip olurlar bilmem. Ama trafikte araç sürmek için gerçekten zeki ve yetenekli olmak gerek. Adam yaşamaktan bıkmış sanki ağır aksak, kuralların üzerinden kamyonla geçerek resmen trafiğin felç olmasına neden oluyor ancak farkında bile değil.
Özellikle ışıklarda durmuş geçiş için yeşilin yanmasını beklerken kim bilir nereye dalıyor o anlarda. Ancak arkasından korna çalıp ikaz edersen kendine geliyor ve dikiz aynasından bir bakış atıp, isteksizce attığı vitesin ardından gaza basıp hareket edene kadar, tekrar kırmızı ışığa yakalanmak mümkün.
Hele o anlarda bir ambulans ya da yangına yetişmek için çırpınan itfaiye aracı yolda olmasın. İşte o zaman yandı gülüm keten helva. Bence bizim araç sürücülerimiz bu tür, trafikte önceliği olan araçlara nasıl yol verilmesi gerektiğini bilmiyor.
Resmen çuvallıyoruz. Yolda kafasına göre yol vermeye çalışan sürücüler sayesinde, trafik daha da karışıyor. Bir anda aynı zamanda korna çalan sürücüler, güya bu araçlar için yol açmaya çalışırken, sağa sola kaçışan araçlar, kimi kaldırıma çıkanlar, kırmızı ışıkta ise ceza yemekten korkup, inatla kılını kıpırdatmayanlar, araçlardan birbirine bağıranlar, durumdan vazife çıkarıp, sürücüleri azarlayan yayalar…
Gündem sıcak. Lakin normal hayata dönmeyi umut ediyoruz. Özellikle memleketin uzun zamandan beri sabırla beklenen en önemli yatırımlardan biri olan, çevre yolunun yapımı ile ilgili çalışmaların bir an önce hızlandırılması ve bu trafik keşmekeşinin çözülmesini bekliyoruz.
Sıkışan trafikte en iyi çözüm radyo’da müzik dinlemek galiba. Dinlerken sizde eşlik edin, rahatlıyor insan. (Alın size Fatih Erkoç söylüyor.)
“Bir acayip bekleyiş, Sanki dakikalar yok yıllar geçiyor, Beynimin aynasında, Örümcekler bağlanmış hücrelerime, Oynatmaya az kaldı doktorum nerde, Bu trafik yüzünden çıldıracağım”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"