Hayvanlar Âlemi
Ufuk Ersoy

Hayvanlar Âlemi

Bu içerik 170 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Bir kuş soğuk bir kış gününde yiyecek bulabilmek için kanat çırpıp duruyormuş. Hava o kadar soğukmuş ki minik kuş dayanamayıp karın üstüne düşüvermiş. Çaresiz, soğuk karın üstünde ölümü beklemeye başlamış…
Bir süre sonra oradan geçen bir inek geçerken kuşun üzerine pislemiş. Kuş öyle sinirlenmiş ki; kanatları donmuş olmasa, kalkıp ineğe saldıracakmış. Ancak kuş birden fark etmiş ki; üzerini örten pisliğin sıcaklığı ile kanatlarındaki buzun çözülmesine vesile olmuş. Ve yaşama geri dönmüş.
Kuş yaşama dönmenin sevinciyle neşe içinde şakımaya başlamış. Yalnız öyle sesli ötüyormuş ki; sesi uzaklardan geçen, günlerce aç kalmış bir kedinin kulağına kadar gitmiş. Kedi pisliği eşeleyerek kuşu çıkarmış. Kuş pislikten kurtulduğuna çok sevinmiş. Tam kediye teşekkür edecekmiş ki; kedi onu yemiş…
Bu hikâyeden çıkarılabilecek dersler:
1- Üstünüze her pislik atanı düşman sanmayın!
2- Sizi pislikten çıkaranı hemen dostunuz sanmayın!
3- En önemlisi; boğazınıza kadar pisliğin içindeyseniz sesinizi çıkarmayın…
……………..
Denizli’de araştırma yapmak için kamp kuran bir grup üniversite öğrencisi, kamp yakınına tüneyen bir Denizli horozunun sabahın erken saatlerinde yüksek sesle ötmesinden çok rahatsız olmuşlar.
Sabahın köründe ortaya çıkan horoz, önce dikleniyor, sonra dakikalarca ötüyormuş. Tabii ekipte ne uyku ne de huzur bırakmıyormuş. Sonunda sabırlar tükenmiş. Susturmak için başlamışlar horozu kovalamaya. Horoz önde, gençler peşinde.
Mahalle arasına dalmışlar. Kovalamacayı gören, fakat bir anlam veremeyen yaşlı dede, merakla gençlere seslenmiş:
“Hey evlatlar, bu zavallı horozu niye ürkütüyorsunuz?”
“Sorma dede, sabahın köründe ötmeye başlıyor, kampı ayağa kaldırıyor. O yüzden başını keseceğiz.”
“Yazıktır evladım yapmayın, ben onun sesini keserim, bir daha da rahatsız etmez sizi.”
Gençler bunun üzerine kovalamayı bırakmışlar. Kampa geri dönmüşler. Ertesi sabah, hafif ‘gak – guk’ sesleri dışında horozdan kayda değer hiçbir ses çıkmadığını görünce de şaşırıp dedeye koşmuşlar.
“Yahu dede, ne yaptın da bu horozun sesini kestin?”
İhtiyar gülmüş:
“Kıçına zeytinyağı sürdüm. Horoz kabararak ötmeye yeltendiğinde, gerisi tutmuyor ki kuvvet alsın. Ancak ‘gak – guk’ edebiliyor.”
Kıssadan hisse:
Arkan sağlamsa, istediğin kadar kabarır, diklenir, sözünü dinletirsin. Ancak arkan bir gevşemeye görsün, ancak ‘gak-guk’ edersin…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR