Kirletirsen Yanarsın…
Ufuk Ersoy

Kirletirsen Yanarsın…

Bu içerik 103 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz açıkladı. “Sokakta kirlilik istemiyoruz. Bundan sonra sigara izmariti atan her vatandaşımıza 63 lira ceza yazılacak. Yere tüküren, çöp atan, aracının camını açıp dışarıya poşet atan, yedikleri çekirdeği etrafa atanlara da 35 lira ceza yazılacak. Kendi internet sitemizde, cep telefonuyla çekilmek suretiyle paylaşılan fotoğraflar anında sitemize düşüyor. Bu çerçevede tüküren, sigara izmariti atan, aracının camını açıp da dışarıyı kirleten kim varsa o sistem üzerinden bize intikal ettirildiği an gerekli ceza uygulanacak.

Artık Ordu, bu alanda dünyaya karşı modern bir il olacak. Yerlerin, etrafın temizliği ile çöp alanında yapmış olduğumuz hamleyi gerçekleştirmiş olacağız. Cezaların hepsi kanunda, yasal çerçevede verilen cezalardır.”

********

İsabetli oldu bence. Şehirde, ortak değerlere sahip çıkarak yaşayacaksak birlikte, medeniyeti göz ardı edemeyiz. Bilmeliyiz ki; bu kentte yaşıyorsak, koruyup, kollayacağız bizim olanları.

Bıktık aslında. Kafamızı ne tarafa çevirsek manzara aynı. Kentin her köşesi kirletilmiş, tahrip edilmiş, estetikten yoksun görüntüler, şehir yaşamına uygun olmayan fotoğraflar.

Saygı duyacağız birbirimize. Ortak yaşam alanlarını tahrip etmeden, bu kentin canını okumadan, gözümüz gibi koruyarak adımlayacağız sokaklarımızı. Tükürmeyeceksiniz oraya buraya. Ayakkabılarımızla basmayacağız farkında olmadan. İğrenç, mide bulandıran durumlardan uzak duracağız. İç sigaranı istiyorsan. Lakin izmaritini kaldırım taşlarının arasına kaldırıp atma. Yaşadığın bu şehir birilerinin babasının çöplüğü değil…

İnsanlar yaşadığı çevreye benzer. Eğer sokaklarını böylesine kirletiyorsan, evini, barkını, yatağını, yorganını, yemek yediğin tabağı, su içtiğin bardağını düşünemiyorum dahi.

O zaman tek soru geliyor aklıma. “Sen gerçekten insan mısın?”

********

“Kentlilik bilinci, kentte yaşayan bireylerin kente özgü tutum ve davranışlar sergilemeleri, birer kentli birey olduklarının farkında olmaları ve buna uygun davranmaları anlamına gelir. Kentlilik bilinci oluşumunun başlıca koşulu, bireylerin yaşadıkları kent ile anlamlı, güçlü ve sürdürülebilir bağlar kurabilmeleri ve kendilerini yaşadıkları kentin bir parçası gibi hissetmeleridir.”

İsabet olmuş. Hatta geç kalınmış bir karar belki de. Yazın 63 TL ceza, yazın 35 TL ceza, bakın bakalım bir daha aynı şekilde davranıyor mu?

Şehirde yaşamanın kuralları, dahası bedeli var. Bu kentin çöplük olmasını engellemek istiyorsak, çaba gösterecek, elbet bir gün öğreneceğiz…

Biz bu kentin, bu kent bizim bir parçamız aslında.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"