Öküz Meselesi…
Ufuk Ersoy

Öküz Meselesi…

Bu içerik 114 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Afrika Savanlarında yaşayan kalabalık bir yaban öküzü sürüsü varmış. Tabii, etraflarında da aç aslanlar eksik olmazmış. Ancak sürü çok kalabalık olduğu için, bunlara saldıran aslanlar hırpalanır, geri çekilmek zorunda kalırlarmış. Bir gün, yaşlı topal bir aslan, sakin bir şekilde tek başına sürüye yaklaşmış. Sürünün lideri ile konuşmak istediğini söylemiş. İri yarı genç bir öküz öne çıkmış.

Aslan: “Bakın öküz kardeş, biz sizinle bu savanda sulh içinde yaşamak istiyoruz, ama sizin içinizde şu sarı öküz var ya, o bizim sinirlerimizi çok bozuyor. Onu görünce çılgına dönüyoruz. Size saldırmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Onu bize verin, biz bir daha size saldırmayız. Barış içinde yaşarız” der.

Öküz: “Bunu bir düşünelim” diyerek sürünün içine döner ve aslanın söylediklerini aktarır. Öküzler, bundan böyle rahat edeceklerini düşünerek, sarı öküzün aslanlara verilmesine karar verirler. Sadece sürünün en yaşlısı olan tecrübeli bir öküz buna karşı çıkar “sarı öküzü vermek bizim sonumuz olur” der. Diğerleri dinlemezler. Sarı öküz aslanlara verilir.

Bir süre sonra, yaşlı topal aslan tekrar görünür. Aynı hikâye tekrarlanır. Bu sefer kısa kuyruklu kara öküz onların sinirini bozmakta, çılgına döndürmektedir. Onu verirlerse barış sürecektir. Kısa kuyruklu siyah öküz de verilir.

Günler böylece geçer, aslanlar acıktıkça bir bahane ile sürüden bir öküz isterler, öküzler de, barış bozulmasın diye yeni bir kurbanı aslanlara teslim ederler.

Böylece, aslanlar semirir çoğalırken, öküzlerin sayısı giderek azalmaya, aslanların gücü arttıkça, öküzleri tehdit etmeye başlarlar; şu öküzü vermezseniz size saldırırız, bu öküzü vermezseniz size saldırırız boyutlarına ulaşır.

Öküzlerin artık güçlenen aslan sürüsüne karşı koyacak gücü kalmamıştır. Toplanıp “biz nerede hata yaptık da bu savaşı kaybettik” diye tartışmaya başlarlar.

Sarı öküzün verilmesine karşı çıkan yaşlı öküz durumu özetler.

“Biz bu savaşı sarı öküzü aslanlara verdiğimiz gün kaybetmiştik”

**********

Ne kadar tanıdık bir hikâye değil mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"