Kraldan Çok Kralcı Olmak
Ufuk Ersoy

Kraldan Çok Kralcı Olmak

Bu içerik 172 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

         “Kraldan çok kralcı olmak” diye bir deyim var dilimizde. Ülkemizde politikadan futbola her alanda görülebilecek bir davranış biçimidir
kraldan çok kralcılık. Deyimin anlamı açık ama kısaca biz de tarif edelim. Kraldan çok kralcı olmak, bir kimsenin meselesini o kimsenin kendisinden çok takip etmek, bir kimseyle ilgili herhangi bir olay olduğunda o kimsenin kendisinden çok taraftar olmak anlamında kullanılıyor.

İnternette araştırdığımızda, ekşi sözlükte şöyle tarif ediyor.

En üst düzey yalaka modu… Yalakacılık, şakşakçılık.

Kralın aldığı riske girmeden kralın imkânlarından faydalanarak hayatının baharını yaşayan insanlarca tercih edilen durumdur. Kayıtsız şartsız, yorumsuz, mantıksız bağlılık yaşar. Şakşakçı bir emir kuludur. Özgüven ve yaratıcılık yerlerdedir. Aidiyet ve sığınma ihtiyacı ile sıkı sıkıya sarılırlar krala. Onun sayesinde var olur ve güçlü hissederler.  Düzenin sağlığı, olanın olduğu gibi sürmesi, onların hayrınadır, çıkarınadır. Küçük dağları ben yarattım duruşu ile aslında tek görevin düzen korumak olduğunu sanırlar.

         Bu durum, desteklediği kişi kendi çıkarlarını destelediği sürece, o kişiyi hayatları pahasına gözlerini sakınmadan korurlar, ona söz söyleyen olduğu zaman o kişiden önce savunmaya başlarlar, onu eleştiren olduğu zaman o kişileri de sindirmeye çalışırlar. Ta ki destekledikleri kişi veya kişilerle çıkarları çatışana kadar.

Deneyimli politikacılar ya da yöneticiler, bu tür kişilerin sadece çıkarları korunduğu sürece yanında olacaklarını bilir ve bu doğrultuda davranır. Kurnaz bir lider ise bu kişilerden üst düzey verim sağarak ve istediğini elde ettikten sonra bu kişileri sessizce ve hissettirmeden gözden çıkarmayı bilir.

Özellikle soytarıların en iddialı numaralarından birisidir “kraldan çok kralcı olmak”Lakin kimi zaman kral da onların varlığından rahatsız olmaz. Böyle krallar soytarıları çok sever ve “kraldan çok kralcılar” onların hoşuna gider.

***

Ne kadar çoğaldılar farkında mısınız?

Durumdan nasıl vazife çıkarıyorlar anlamak mümkün değil.

Üzüntü duyuyor insan. Acıyor akıbetlerine.

Hiç durmadan avazları çıktığınca bağırıyorlar.

“Yaşasın Kral…”

Bilmiyorlar, kraldan çok kralcı olanların kaderi, kraldan önce ölmektir…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...