Savaş Kötüdür
Ufuk Ersoy

Savaş Kötüdür

Bu içerik 112 kez okundu.
Reklam
 
 
 

 

Ordu’nun en işlek, en önemli caddesinde gördüm onları. Sırrıpaşa (Fidangör) Caddesinde altlarına serdikleri ince bir mukavvanın üzerindeydi tüm aile. Önlerindeki küçük bir karton içerisinde birikmiş üç beş kuruş, üstlerinde uzun zamandır giydikleri belli olan eski elbiseleri, suratlarında hüzün dolu ifade, savaşın tüm acımasızlığı vardı gözlerinde.

Toplam 5 kişiydiler. Kirli sakalları uzamış bir baba, kucağında kirli battaniye içerisinde bir çocuk, hemen yanı başında adamın karısı, kollarına yatırdığı bebeği sallıyordu hafif hafif.

İkisinin ortasında 10 yaşlarında eli yüzü kirli, kömür karası gözleriyle bir erkek çocuğu oturuyordu sessiz sedasız. Islak sokaklara takılmış kalmış gözlerinde memleket özlemi birikmişti. Düşünüyordu sadece. Kim bilir yaşadıkları bu sefil hayatın sorumlusunu arayarak, içinde nasıl bir öfke biriktiriyordu.

Suriye’den kaçıp gelmişler. Savaştan. Cehennemden… Evlerini bırakmışlardı geride. Topraklarını ve en önemlisi hayallerini.

Tüm aile geceliği 60 TL’ye bir otelde kalıyorlarmış şimdilik. Şimdilik… İleride akıbetleri ne olacak en ufak bir tahminleri yok. Zaman ne gösterir, rüzgâr nereye savurur bilmiyorlar.

Hava soğuk. Yağmur çiseliyor ara ara. Sırtlarını dayadıkları boş dükkânın camlarından boydan boya gülen, mutlu çocukların resmi olan afişler donatılmıştı etrafa.

“Canım Kardeşim” Güzel bir çizgi filmdir. TRT 4’de yayınlanır haftanın belli günlerinde. Barış içerisinde, mutlu insanların doyasıya yaşadığı bir dünyada, tıpkı Suriyeli aile gibi toplam 5 kişilik bir ailenin hayatını anlatır küçük izleyenlere.

Her bölümünde mutlaka önemli mesajları vardır. Özellikle barışın, kardeşliğin ve ailenin önemini anlatır. Birlikte temiz sofralarda, temiz tabaklarda, temiz yiyecekler kaşıklanır hep birlikte. Temiz, kar gibi çarşafları olan rahat yataklarda uyur hepsi. Çocuklar aileleriyle birlikte alışverişe çıkar, birlikte gezer, birlikte eğlenir. Sinemaya, tiyatroya, parka ve eğlence alanlarına. Aile olarak neler yapılabilirse, onlar yapılır her daim. Çocuklar her zaman gülümser. Ağız dolusu, doyasıya. Herkes tok girer yataklarına. Tüm aile bireyleri yarınlara umutla bakar. Heyecanlanır gelecekten.

***

Savaş kötüdür.

Ölümdür savaş. Ayrılıktır, özlemdir. Biten hayatlar, sonlanan umutlardır savaş. Yaralı bedenler, kopan el ya da ayaklar, görmeyen göz, duymayan kulaklardı savaş. İnsanların, yerini yurdunu terk eden acımasız bir dinamittir.

Ve en önemlisi kaybolan, belirsiz bir gelecektir.

10 yaşındaki Suriyeli o esmer çocuğun hayata korkak bakışlarını hiç unutmayacağım. Yarın mutlaka hesap soracak bizlerden. Yaşadıklarının bedelini ödeyeceğiz belki de.

***

Savaş kötüdür.

İnsanlık unutur insanlığını. Her yerde acı, her yerde trajedi, her yerde çaresizlik yaşanır. Savaş en çok küçük bedenleri hırpalar, çocukları yaralar…

 

Ve o yaralı bedenlerden hep kan akar maalesef…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"