Tavuk gibi ölmek
Ufuk Ersoy

Tavuk gibi ölmek

Bu içerik 163 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Bir çiftçi, yerde bulduğu bir kartal yumurtasını, tavuk yumurtası sanarak, çiftliğine götürmüş. Kuluçkaya yatan tavuğun altına koymuş. Tavuk, kartal yumurtasını da kendi yumurtası sanarak kuluçka döneminde koruyucu kanatları altında tutmuş. Civcivler ve kartal yavrusu yumurtadan çıkmış. Kartal yavrusu, tavukların ve civcivlerin davranışlarını taklit ederek kanat çırpmış, eşinmiş, darı tanelerini ve solucanları yemiş. Kendisinin bir tavuk olmadığını düşünmek aklına bile gelmemiş.

Bir gün küçük kartal gökyüzünde uçan kocaman bir kuş görmüş. Bu olağanüstü yaratığa hayranlıkla bakmış. En yakınındaki tavuğa bu kuşun ne olduğunu sormuş.

Ona ” kartal” derler yanıtını almış.

“Ben de kartal olmak istiyorum.” demiş küçük kartal. “Saçmalama” demiş tavuk.”Haddini bil. Sen asla kartal olamazsın. Sen bir tavuksun. Bunu kabul et.”

Küçük kartal boynunu eğerek, toprağı eşelemiş.”Galiba haklısın. ”demiş.

Küçük kartal yaşamı boyunca tavukların arasında yaşamış. Asla potansiyelini bilemeden. Asla gökyüzünde özgürce dolaşabileceğini bilemeden. Beş on santimetre yükseğe kadar kanat çırpıp daha fazlasını yapabileceğini, gökyüzüne ulaşabileceğini bilemeden. Asla tavuklardan farklı şeylerle beslenebileceğini bilemeden. Çünkü kartal olmanın imkânsız olduğuna inanmış.

Ve kartal bir tavuk olarak ölmüş.

***

Birçok insan içindeki gerçek potansiyeli keşfedemeden, çevre baskıları yüzünden aslında olmadıkları kişi olarak yaşıyorlar ve ölüyorlar.

Kendini tanıyın ve kendinize güvenin.

Kendini tavuk sanan nice kartal, yok olup gitmiştir.

Hedefinizi yüksek tutun.Asla başarısız olacağım diye başlamayın hiç bir işe.

Başarısızlığa değil, başarıya oynayın.

Ve siz siz olun asla bir tavuk gibi ölmeyin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR