Delilerin Ardından Teneke Çalmak
Ufuk Ersoy

Delilerin Ardından Teneke Çalmak

Bu içerik 114 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Kriz yüzünden işten çıkarılan bir akademisyen ile bir gazeteci yurt dışına çıkmışlar. Bir süre yiyip-içip eğlenmişler. Doğal olarak paraları çabucak tükenmiş. İş aramışlar ve bir çiftlikte hayvan pisliklerini ahırdan kürekle kazıyıp çöp römorkuna atma işi bulmuşlar.

Bir süre çalışmışlar, başarılı olmuşlar, çiftlik kâhyası da onları sevmiş ve hallerine acıyarak, “Size daha kolay bir iş vereceğim” diyerek onları yumurta paketleme işinde görevlendirmiş. “Bunların irilerini ve iyilerini bu taraftaki kutulara, küçük ve kötülerini bu taraftaki kutuya koyacaksınız” demiş. Fakat bizimkiler çok yavaş çıkmışlar, “Bu iyidir, değildir, küçüktür, büyüktür” tartışmaları ile işleri aksatmışlar.

Onları gözleyen kâhya yanlarına gelmiş, “Siz Türkiye’de ne iş yapıyordunuz? ” diye sormuş. Bizimkiler “Gazeteci” ve “Akademisyen” diye cevaplamışlar.

Kahya, “Belli belli, sizin Türk aydını olduğunuz belli” demiş.!

“Çok iyi bok atıyorsunuz ama iyi ve kötüyü ayırt etmeyi bir türlü beceremiyorsunuz!”

***

Dananın kuyruğu kopuyor.

Ülkenin geleceğini çok yakından ilgilendiren belki de en önemli seçimlerden birisini yaşayacağız bu hafta sonu. Sonuç ne olur bilmem. Ancak nasıl bir hükümet kurulursa kurulsun, ülkeyi yönetecekler, son aylarda var olan kavga, kaos ve belirsizlik nedeniyle halının altına süpürülmüş birçok sorunu çöplüğe terk edilmiş bir bebek misali kucağında bulacak.

Seçim güvenliği çok önemli. Son birkaç aydan beri yaşanan karmaşa halkı yeterince germiş durumda. Lakin gazete ve televizyonlarda sorumsuz bir vaziyette yayın yapan, kime hizmet ettiği anlaşılan ya da anlaşılamayan her konuda uzman, akademisyen olduğunu iddia eden, yazarçizer tayfasının yaptığı haber ve yayınlar halkı derinden etkiliyor ve şaşkına çeviriyor maalesef.

Hiç olmazsa son birkaç günlüğüne de olsa, herkesin sorumlu davranması, siyasetçilerin, bu ülkeyi yönetmeye talip olanların yanında özellikle basının halkı germeden, ayrıştırmadan, sağduyulu davranarak kavga ve kaos ortamından uzak haberler yapması ve seçimin ülke genelinde huzur içerisinde yapılabilmesi için elini taşın altına sokması gerek.

Son birkaç gün.

Lütfen üsluba dikkat edin, Lütfen bu halkın aklıyla dalga geçmeyin. Bu halk iyiyi kötüyü ayırabilecekzekâya sahiptir. Bu halk yapılan iyiliği de, kötülüğü de asla unutmaz. Bu halk, kendisini aldatanlardan intikamını acı bir şekilde alır. Bir daha yaşatmaz yüreğinde. Kalbinin en derin kuyularında karanlığa mahkûm eder.

Ve bu halk eskiden beri, gülümseyerek, mahallesinden kovduğu delilerin ardındanteneke çalar…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"