İki Kalas Bir Heves
Ufuk Ersoy

İki Kalas Bir Heves

Bu içerik 108 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Sanat, yeryüzünde insanlığın, karanlığa karşı mücadelesinde en önemli silahlardan biridir. Sanat bir karşı yazgıdır. Sanat iyiyi, özgür olarak yaratan insanı, mükemmelliğe ulaştırma yoludur. Sanat, uygarlığın imzasıdır, özgürlük tarafından emzirildikçe büyür. Güneşin çiçekleri renklendirmesi gibi, sanat da hayata renk verir.

*******

Ve tiyatro… İki kalas bir heves. Hayatın aynası. En güzel sahne sanatı.

*******

“Zaten aktör dediğin nedir ki? Oynarken varızdır, yok olunca da sesimiz bu boş kubbede bir hoş seda olarak kalır. Bir zaman sonra da unutulur gider. Olsa olsa eski program dergilerinde soluk birer hayal olur kalırız.

Görooorum, hepiniz gardoroba koşmaya hazırlanıorsunuz. Birazdan teatro bomboş kalacak. Ama teatro işte o zaman yaşamaya başlar. Çünkü Satenik’in bir şarkısı şu perdelere takılı kalmıştır. Benim bir tiradım şu pervaza sinmiştir. Hıranuşla Virginia’nın bir dialogu eski kostümlerden birinin yırtığına sığınmıştır. İşte bu hatıralar o sessizlikte saklandıkları yerden çıkar, bir fısıltı halinde sahneye dökülürler.

Artık kendimiz yoğuz. Seyircilerimiz de kalmadı. Ama repliklerimiz fısıldaşır dururlar sabaha kadar. Gün ağarır, temizleyiciler gelir, replikler yerlerine kaçışır… Perde !”

(Üstat Haldun Taner’in yazdığı ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’nın meşhur tiradı. )

*******

Ve perdemizi açtık nihayet…

Bizim tiyatromuz, Ordu’nun ve Ordulunun tiyatrosu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu 2015-2016 tiyatro sezonunda Ordulu sanatseverleri kırmızı koltuklarda ağırlamaya hazır. Tiyatromuz geçtiğimiz sezon sahneye konulmuş olan Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in “Bir Adam Yaratmak” adlı eseriyle her hafta Salı ve Cuma günleri saat 20.00’de seyircilerin huzurunda olacak. Ancak kısa bir süre sonra sanatseverlerin ilgisini çekecek bir komedi oyunun hazırlığı içindeyiz.

Bizim çocuklarımızı, toplumun vazgeçilmezlerini, gelecekteki mirasçılarımızı da unutmadık. “Korkuluğun Türküsü” adlı çocuk oyunumuz hazır. Her Çarşamba günü gözlerinin içine bakarak, çocuklarla çocuk olacağız.

Anne ve babalar; bu sözlerim size. Tutun çocukların ellerinden, tiyatroya götürün. Onların oyun izlemesini sağlayın. Tiyatroyu, sanatı sevdirin çocuklarınıza. Çünkü bakın uzmanlar ne diyor.

“Çocuk Tiyatrosu, Çocukların içlerinde var olan yaşam, içtenlik duygularını ve yardımlaşma kavramının gelişmesini sağlar. Çocuk tiyatrosu çocuğun düşünme, düşleme, duygusal yeteneklerini geliştirir. Çocuğun kişiliğinin olgunlaşmasını sağlar. Çocuğun çevresiyle uyum sağlamasına yardım eder. Çocuk tiyatrosu çocuklara yeni davranışlar, kuralar, değerler kazandırır. Çocuk tiyatrosu çocuğa yakın çevresini, evreni ve evrendeki yerini algılamakta önemli ipuçları verir ve bu konuda çocuğa yardımcı olur. Çocukta karar verme yetkisini geliştirir, olayları çok yönlü değerlendirmesini yanı objektif olmasını öğretir. Çocuğa güzel sanatların diğer dalarını tanıtır ve sevdirir.”

*******

Aydınlık bir gelecek için, Cumhuriyetin üzerine inşa edildiği tüm değerleri koruyup yaşatmak için, “Milletin bağrından temiz bir kuşak yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” diyen Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’e layık gençler yetiştirmek için, haydi hep birlikte tiyatroya…

Biz hazırız…

Yaşam sahneniz hep aydınlık olsun…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"