Kaldırım Mühendisi
Ufuk Ersoy

Kaldırım Mühendisi

Bu içerik 103 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Yaşamak zor, herkes paraya çalışıyor, geçinmek, hayatını insanca devam ettirebilmek için para gerekiyor. Çalışanlar, bir işi olanlar çok şanslı. Ya işi olmayanlar?

Rakamlar ürkütücü. İşsiz sayısı her geçen gün artıyor. Neredeyse 4 milyon kişi her sabah bir işi olmadan uyanıyor güne. İş bulmaktan umut kesen 2 milyondan fazla insanı da eklerseniz, toplam işsiz sayısı 6 milyonu geçiyor. Bunun anlamı her evde bir veya birkaç işsiz var demektir.

Ve acı gerçekler. Binlerce insan işsizlikten dolayı psikolojik rahatsızlık yaşıyor. Binlerce insan her sabah uyandığında balkondan servise binen çalışanlara gıptayla bakıyor.

Binlerce insan işsiz yaşar – yaşamaz durumda. Sosyal metabolizmasını minimumda çalıştırır durumda ve sadece yaşamak için gerekli ihtiyaçlar dışında bir şey yapmıyor. Bunun için simit alacaksa dahi, cebindeki son bir TL’nin dahi hesabını yapıyor.

Binlerce insanın hafta sonu-hafta içi ayrımı yok. Hatta günlerin adı bile yok. Her yeni gün aynı. Hava hep yağmurlu, başından aşağı kurşun gibi yağmur yağıyor. Hava soğuk, her daim üşüyor nedense. Özgüveni her geçen gün sıfıra doğru seyrediyor.

Binlerce insan sabah geç kalkıp, kahvaltı yapıyor, izdivaç, yemek programlarını, akşam haberleri izliyor, yemek yiyor. Çalışana dek ev hapsinde kalıyorlar.

Binlerce insan adını sorsalar neredeyse ‘işsiz’ diyecek hale gelmiş durumda. Çevresinde onu tanıyanlar argo deyimle işsiz durumunu “kaldırım mühendisi” olarak tanımlar. Kendisi gibi hâlâ iş bulamamış arkadaşlarıyla görüşür, işi olanlarla muhatap olmak istemez. Her telefon konuşmasının sonu ‘hayırlısı olsun’, ‘kısmet’ diyerek biter. En çok kullandığı cümle ‘ah bir işim olsa’ en az kullandığı cümle ise ‘çok yoğunum’ dur.

Binlerce işsiz adamın gözlerinin feri kaçmıştır, ağzının etrafı beklenti ve korkudan uçuklarla dolmuştur, genç yaşına rağmen gözlerinin altında derin morluklar ve yüzünde sarkmalar başlamıştır, saçlarına ak düşmüş, hatta keli bile görünmeye başlamıştır, hafif de kamburu çıkmış, yürürken aksamaya başlamıştır, tırnakları morarmış, yüzü kül rengine dönmüştür…

***

Tedirginiz aslında. Son 5 aydan beri gidişattan etkilenmeyen yok gibi. Birçok insan işsiz kalmaktan, mevcut işini kaybetmekten, parasız pulsuz kalmaktan, akşam eve döndüğünde sofrasında ekmeğinin olmamasından, çoluk çocuk tüm aile yatağa aç girmekten korkuyor.

Görünen köy kılavuz istemiyor aslında. 1 Kasım’dan sonra çözülmesi gereken en önemli sorun işsizlik. Seçim sonrası kurulacak hükümet, her kim olursa olsun, işsizliğe acilen, derhal, kalıcı çözümler üretilmeli.

Aksi takdirde, başımızı ne yana çevirsek, toplum içerisinde kendisini dışlanmış, işe yaramaz ve değersiz hisseden, amaçsızca kaldırımları adımlayan, evine ekmek götüremeyen, geleceğe dair hayal kuramayan, çamur içerisine saplanmış, tünelin ucundaki ışık göremeyen, sizin, bizim ve hepimizin çocukları dolaşacak aramızda. Ve ne yazık ki; sonucuna katlanmak, bedelini ödemek durumda kalacağız hepimiz.

Yazık bu insanlara…

Yazık…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"