AÇLIK
Ufuk Ersoy

AÇLIK

Bu içerik 114 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Bayram bitti, memleket seçim yarışına kaptırdı kendini. Tüm sorunlar bir yana, 1 Kasım’a kilitlendi adaylar. Vatandaşın cebinde bir oy var. Hedef bu oyların çoğunluğunu toplamak.

Seçmenlerimiz bir garip. Kimi seçmen kendisini deşifre ederek, harbi harbi isim verip, “ben filanca adaya oy vereceğim “ diyor. Hatta desteklediği partiye oy kazandırmak için karşısındakini ikna etmeye çalışıyor. Kimi seçmen hangi adayı görürse görsün oyunu sanki ona verecekmiş gibi hareket ediyor. Bu en tehlikeli seçmen tipi olup, böyle seçmenler cebinde birden fazla rozet taşıyor. Amaç kim iktidara gelirse gelsin işini gücünü hale yola koymak ve her dönem olduğu gibi, gemisini derin sularda yüzdürmek. Ve her ihtimale karşı şartlar ve menfaatler doğrultusunda cebindeki rozeti yakasına takmak üzere hazır vaziyette beklerken, tercihini pek belli etmediğinden dolayı seçim sonucunu çok etkiliyor tabi.

Kimi seçmenin ise; seçim umurunda değil aslında. Kim gelmiş, kim gitmiş pek düşünmüyor. “Gelen ağam, giden paşam” tavrı içerisinde sadece izliyor. Çünkü kim olursa olsun yaşam kalitesinde bir değişiklik olacağına inanmıyor. Çünkü hiçbir dönem umduğunu bulamamanın hüsranıyla, siyasilerden hiçbir beklentisi yok. Onların aklında fikrinde başka şeyler misafir.

Oğlu işsiz. Kızı işsiz. Kendisi işsiz. Evine giren çıkan para belli, şüphesiz yetmiyor. Yıllar boyunca üniversitelerde dirsek çürütüp, sonunda asgari ücrete dahi razı olanlar var aralarında. Ay sonunu zor getiren, tek derdi geçim olan bu kesimin sadece bir düşüncesi var aslında

“Bugün karnım nasıl doyar…”

*********

Açlık bu, hiç bir şeye benzemez.

Açlık ne dost, ne akraba, ne insanlık, ne de hak tanır.

Açlık kılıçtan keskindir.

Aç mideye, kuru söz vız gelir.

Herkes karnını doyurma derdinde. Yatağa aç girmeden uyumak, memleketinde toprağında alın teriyle kazanıp yaşamayı hayal ediyor. Oysa bu zamana kadar bu memleketin otogarlarından çok gençler ekmeğini aramak için yaşadıkları memleketi terk ettiler. Bugün dışarıda olup, hala memleket özlemiyle yanıp tutuşan Ordulular var. Biz dışarıda kaç kişiyiz biliyor musunuz? Belki bir Ordu daha gurbette yaşam savaşı veriyor.

Partiler önümüzdeki günlerde seçim vaatlerini açıklayacaklar. Umarım göçü önleyecek, kendi topraklarında karnı doyup, mutlu yaşayacak çocuklarımız için projeler açıklanır.

Aksi takdirde, sözün bittiği yerdeyiz. Burada bir Danimarka Atasözünü hatırlatmakta fayda var.

“Vaatler memleketinde insan açlıktan ölür.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"