Memleket İsterim
Ufuk Ersoy

Memleket İsterim

Bu içerik 103 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Önümüz bayram. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı, sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir, yarınlara niyettir.

İstedim ki bu haftaki yazım bayramla ilgili olsun. 7 Haziran tarihinden beri ülkemiz çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Son birkaç aydan beri çekilen fotoğrafın rengi kan kırmızı. Yangın yerine dönen yüreklerin ateşiyle kavruluyor ocaklar.

Önümüz bayram. “Kötü bir barış, iyi bir savaştan daha iyidir.” demiş Puşkin. Bu bayram ülkemin her karış toprağında, gerçekten bayram havasında yaşansın istiyorum. Ölüm haberleri yer almasın gazetelerin sayfalarında. Televizyonlarda evine ateş düşmüş anaların feryatlarına şahit olmayalım. Kalleş kurşunların hayattan kopardığı genç bedenler tabutlarında dönmesin evlerine.

Ağlamayalım bu bayram. Ağıt yakmayalım gidenlerin ardından. Hiç kimse özlemini çekmesin toprak altına emanet ettiklerinin. Bayramı, bayram gibi, insan gibi, adam gibi yaşayalım.

Önümüz bayram.

Bu ülke insanını bölmek isteyen her türlü şer odaklarının hevesleri kursaklarında kalsın, barış türküleri her daim söylensin bu topraklarda.

***********

Fazla söze gerek yok. Bu memleketin topraklarında yetişmiş büyük bir şairin, Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiiriyle anlatmak istiyorum düşlerimi.

“Memleket isterim

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

 

Memleket isterim

Ne başta dert ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

 

Memleket isterim

Ne zengin fakir ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

 

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikâyet ölümden olsun.”

***********

Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel, daha mutlu bir bayram diliyorum.

Bayramınız kutlu olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...