Mikrop
Ufuk Ersoy

Mikrop

Bu içerik 107 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Öpecekler sizi… 1 Kasım akşamı kopacak dananın kuyruğu. Çok değil, bir kaç gün sonra listeler belli olsun, temiz, şık ve güzel giyinmiş hanımlar beyler seçmenin ardında Ordu sokaklarında telaşlı koştururken, kendisini tanıtmak, ikna etmek için her seçmene ulaşıp, ellerini sıkıp, sarılıp öpecek, kendisine destek olmasını isteyecek.

Öpecekler sizi… Memnun oluyoruz aslında. Halimiz hatırımız sorulunca seviniyoruz. Öpülünce, ellerimiz sıkılınca, hele kollar dolanınca boynumuza, vatandaş olarak duygulanıyor, kendimize verilen değer karşısında onur duyuyoruz. İlk şoku atlattıktan sonra, suratımızda garip bir gülümseme, parmağımızla biraz önce yüzümüzde öpülen yere dokunup, o anları tekrar hatırlamaya çalışıyoruz. Belli ki, hepimiz seviyoruz öpülmeyi…

Vekil olmak isteyen adaylar için bu işin raconu bu aslında. Siyasetin doğasında var bu. Adaylar öper, halk öpülür her daim. Bu nedenle öpenler zaman içerisinde değişse de, sürekli olarak öpülen halktır her zaman. Zaten siyasetçinin gözünde halk her zaman öpülmeye hazır ve layıktır. Halk olarak öpülmek için her hangi bir çaba göstermeye gerek yok. Siz isteseniz de istemeseniz de gelip bulacaklar sizi ve öpecekler. Hem öpecek, hem kırk yıllık dost gibi sarılıp, el sıkacak ki; destek istediği seçmen kendisini unutmasın. Sandığa gittiğinde seçileceği partiye oy versin. Sonrasında unutsa da olur. Öküz ölünce ortaklığın bozulacağını sağır sultan biliyor zaten. Vekilliği bittikten sonra Ordu sokaklarında yüzümüze bile bakmayacakları, bir selam dahi vermeyecekleri aşikâr. Ta ki bir sonraki seçimde aday olana kadar.

***

Lakin bu durum sağlık açısından pek iç açıcı değil. Burada bir konuya dikkat çekmekte yarar var. Böylesi samimi durumlar, biraz fazla yakınlaşmalar, özellikle öpüşme, bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarılıyor. Soğuk algınlığı, Grip, Grup A beta hemolitik streptokoklar, Çocukluk çağı döküntülü hastalıkları (kızamık, kabakulak, suçiçeği, enteroviruslar gibi), İnfeksiyöz mononükleoz (Öpüşme hastalığı), Tüberküloz, Herpes (uçuk)

Sadece bu kadar değil. İngiliz uzmanlar, tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında daha büyük tehdit oluşturduklarını tespit etmiş durumda. Her kim kiminle tokalaşıyorsa, tokalaştığınız kişinin sizin elinizden önce neyle temas ettiğini biliyor musunuz?

***

Aman dikkat. Öpecekler sizi… Kasım ayına kadar mücadele etmemiz gerek en önemli şey mikroplar. Mikrop bu. Nerede olacağı, ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz. Sinsidir bunların özelliği. En zayıf olduğunuz bir anda gelir yerleşir bedeninize. Etrafta dolaşan mikroplar, gelip sizi bulabilir. Eğer akıllı hareket etmezseniz, mikropları çok ciddiye almazsanız, hem seçim öncesi, hem seçim sonrası hasta olur, bedelini ağır ödersiniz.

Şunun şurasında az bir zaman kaldı. Özellikle sağlığınızı düşünmeniz açısından bir kez daha ikaz etmek istiyorum. Aman ha, mikroplara dikkat edin. Lakin mutlaka öpecekler sizi… Sağlımız önemli. Gelecekte rahatsız bir yaşam sürdürmek istemiyorsanız, öpüştüğünüz, sarıldığınız ve elini sıktığınız insanların temiz olduğundan emin olun. Aksi takdirde, telafisi olmayan sağlıksız yıllar sizi bekliyor demektir. Ola ki; bir mikrop girerse bedeninize, başınız ağrır, karnınız sancılanır, elinizin kirli olduğunu düşünüp, yıkamak istersiniz sürekli, en önemlisi geleceğinizi mahvettiğiniz, sağlığınızı kaybettiğiniz için kızar durursunuz kendinize. Ruh haliniz bozulur.

Öyle ya da böyle, birileri öpecek sizi… 1 Kasım’a kadar çok zaman var. Lakin Ankara hayaliyle yanıp tutuşanlar, siz isteseniz de, istemeseniz de, öpecek, sarılacak ve el sıkacaklar ısrarla. İyi düşünün taşının. Ve gelin yabana atmayın ikazımı. Siz siz olun mikroplardan uzak durun. Yüreğinizi açtığınız insanlara dikkat edin.

Ne siz hasta olun. Ne de hayalleriniz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"