TİLKİ…
Ufuk Ersoy

TİLKİ…

Bu içerik 188 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Tilki ormanda gezerken bir ağacın  dalında asılı bir geyik budu görür.  Çok açtır ancak yine de şüphelenir bu işten, kontrol etmeye başlar ve bu işte bir anormallik olduğu içine doğar. Şüphelenmekte haklıdır. Çünkü Geyik budu bir iple bombaya bağlıdır. Epeyce uzağa gider ve başını kollarının  üzerine koyarak yatıp olup biteni merakla izlemeye başlar. Biraz sonra ağaçların arasından bir kurt gelir, budu görür ve yatan Tilki’yi görür. Tilki’ye sorar; “Ne yapıyorsun dostum?”

Tilki yattığı yerden sakin bir ifadeyle cevap verir.“Hiç… Yatıyorum”

“Burada bir but var.” 

“Biliyorum.” 

“Neden yemedin öyleyse?

Tilki sakince cevap verir. “Bu gün orucum…”  Kurt kendinden emin. “Ben yiyeyim o zaman…”   Tilki“Tabii. Buyur afiyet olsun” der.

Kurt but’a uzanır uzanmaz bir patlama, bir feryat. Ortalık toza dumana karışır. Kurt yaralı hareketsiz uzakta perişan halde yatarken yerinden doğrulan tilki hafiften budu yemeye baslar.  Yarı baygın bir şekilde gözünün birini zorla açabilen kurt sorar;

“Lan hani oruçtun?”  

Tilki pişkin pişkin cevap verir.

“İlahi Kurt kardeş, biraz önce top patladı duymadın mı ?”  

*******

Cumhurbaşkanın hükümeti kurma görevini verdiği AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Davutoğlu, pazartesi gününden itibaren Meclisteki partilerle koalisyon görüşmelerine başladı. 13 yıldan beri iktidara alışmış olan AK Parti için, koalisyonu telaffuz etmek zor. Üstelik riskli. Bir Tilki’yle koalisyon kurabilir. Kurt gibi yara alabilir. Hatta bomba bağlanmış Geyik budu durumuna düşmek bile mümkün. Bu nedenle, bayram öncesi başlayan ilk tur görüşme trafiğinde, hükümeti kurma görevi verilen AK Parti dâhil, görüşülecek olan diğer partiler arasında kıyasıya bir pazarlık olacağını biliyoruz. Bu pazarlık sonucu merakla bekleniyor.

Hükümet ile ilgili tahminler yapılıyor günlerdir. Olasılıklar tartışılıyor uzmanlarca. AK Parti 7 Haziran seçiminden birinci parti çıkmanın avantajını kullanarak, elini güçlü tutmaya çalışacak. Bomba gibi bir hükümet kurulabilir. Herhangi bir uzlaşma sağlanamayarak ortalık toz duman olabilir. Ufukta erken seçim kararı alınabilir.

Durum karışık. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali. Halk, özellikle ekonomi çevresi güçlü bir koalisyon kurulması ve bir an evvel hükümetin belli olmasını istiyor. Meclisteki partiler kurulacak koalisyonda stratejik hamleler yaparak, gelecekte olası bir seçimde avantajlı durumda olmanın hesabında.

Lakin önümüz bayram. Tüm bunlara kafa yormayı bırakıp, birkaç günlüğüne de olsa bayram coşkusunu yaşamak gerek. Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir. Bayramlar; yoksullarla, kimsesizlerle ve yüreği yaralı insanlarla güzelliklerin paylaşıldığı günlerdir.

Dostluğu, sevgiyi ve geleceği, Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı, Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz günlerdir bayramlar.

Hadi bir bayrama daha erişmenin mutluluğunu duyarak, her gününüzü bayram tadında yaşamanız dileğiyle, İyi bayramlar diliyorum.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR