İftar Manzaraları
Ufuk Ersoy

İftar Manzaraları

Bu içerik 107 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

         İpin ucu iyice kaçtı galiba. Lüks mekânlarda, şatafatlı iftar görüntüleri bıktırdı artık.  İsraf diz boyu. Açları anlamak için oruç tutuyoruz sözde ama aç kalan insanlar iftar ve sahur yapmıyor, ayrıca ramazan için daha fazla para harcanıyor genelde. Onun yerine açları doyursak daha çok sevap işlemiş olmaz mıyız? Amaç iyilikse neden en mantığa uyanını tercih etmiyoruz? 

         Belediyeler ayrı sofralar kuruyor memlekette. Büyükşehir ayrı, İlçe belediyeleri ayrı, İş dünyası ayrı, Kurumlar ayrı, Dernekler ayrı,  Vakıflar ayrı…  Peki, kimler katılıyor bu yemeklere?

         Geçtiğimiz akşam yerel bir televizyon yayınladı. Ordu’nun değerleri lüks bir otelde toplanmış, değerli iftar sofrasında, değerli insanlarla birlikte oturup, değerlerine değer katıyor. Muhtaç yoktu aralarında.

         Değersizler başının çaresine bakıyordu o anlarda.  Bütün gün oruç tutup, aç olan değersiz bedenlerini doyuruyorlardı kurdukları iftar sofralarında… Oysa her insan ayrı bir değerdir. Hepimiz öncelikle insan olduğumuz için değerliyiz. Lakin bu memlekette yıllardır süre gelen bir tespiti aktarmak istiyorum sizlere.

         Paranız varsa değerlisin. Paranız yoksa değerinde yok. Yani parasız adam, gereksiz adam demek bu memlekette.  Peki değerli olmak için ederiniz ne olması gerek, bilmiyorum…

         ***

         Neyse geçelim bunları. Bence sadece ramazan ayında olmasın bu sofralar. Hele böyle körler sağırları ağırlar gibi olacaksa, hiç olmasın.

         Ne kadar dikkate alınır ya da üzerinde ne kadar düşünülür bilmem ama buradan bir önerim olacak. Ordu Büyükşehir Belediyesi bir yemek fabrikası kursun. Kendi bünyesinde, kendi elemanlarıyla yılın 365 günü çıkarsın yemeklerini. Sonra Altınordu dâhil, diğer ilçelerde özellikle muhtarlar tarafından belirlenmiş olan, gerçekten bu yemeklere ihtiyacı olan aileler tespit edilsin. Sadece ramazan ayında değil, yılın her günü, üç bin ya da beş bin muhtaç ailenin midesine adam gibi yemek girsin. O muhtaç aileler o gece yatağa aç girmeyeceklerini bilsin. İlçe belediyelerinin de desteğiyle her akşam kapıları çalınan bu ailelere sıcak yemek yardımı yapılsın. İşte o zaman bu mübarek günlerde yapılan yardım amacına ulaşır. Eminim işte o zaman birçok değerli iş adamı, kurum ve kuruluşlar bu projeye destek verip, yapılan yardım amacına ulaşır. Kameralar eşliğinde iftar masalarında oruç açan bizim değerli halkımız başının çaresine bakacak güce sahip nasıl olsa.

         ***

         Peygamber Efendimiz(s), “Kalbinin yumuşamasını istiyorsan, açı doyur ve yetimlerin başını okşa”   buyurdular. Bir başka hadislerinde ise Peygamber Efendimiz(s), “Kim bir açı, Allah için doyurursa, Allah ona Cennet meyvelerinden yedirir”  buyurmuşlardır. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek, onları doyurmak cehennem azabına karşı kalkan olarak gösterilmiştir. Bu hususta Peygamber Efendimiz (s),  “Bir hurma vermek suretiyle de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz”  buyurmuşlardır.

         ***

         Gelin bu projeyi düşünün biraz. Kurulacak bir yemek fabrikasıyla Ordu ve ilçelerinde binlerce aile sıcak yemekle doyacak. Kendi evlerinde hiç örselenmeden iftarını açıp, duasını edecek. Bunun sevabı, bunun mutluluğu, bunun huzuru yeter insana.

         Ve eğer imkânınız varsa, evinizde yapın iftarınızı. Bırakında iftar çadırlarında muhtaç insanlar karınlarını doyursun. İftarını kuru ekmekle yapan, sahurda belki de yiyecek ekmeği olmayan insanlarımız yok mu çevrenizde?

Bırakalım da ramazanda gülsün yüzleri…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"