ALKIŞLIYORUZ…!
Ufuk Ersoy

ALKIŞLIYORUZ…!

Bu içerik 117 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’de kuruldu. Atatürk, 11 Ağustos 1923’de yapılan kurultayda genel başkan seçildi ve bu görevini 10 Kasım 1938’de ölümüne kadar sürdürdü.

 

1923 yılından 1946 yılına kadar tek parti olarak iktidarda kaldı. Çok partili yaşama geçildikten sonra yapılan ilk genel seçimlerde (1946) CHP iktidarını sürdürdü. 1950 -1960 yılları arasında muhalefet oldu. 1961-1965 yılları arasında İsmet İnönü başkanlığında üç koalisyon hükümeti kuruldu. 1973 seçimleri sonrasında MSP ile koalisyon kurarak yeniden iktidara geldi. 1978 yılında iki küçük partiyle koalisyon hükümeti kurdu. 1991 seçimleri sonrası DYP ile koalisyonda bulundu. (DYPSHP) koalisyonu olarak kurulan hükümet, SHP-CHP birleşmesi sonrasında CHP-DYP olarak devam etti) Cumhuriyet Halk Partisi 24 Aralık 1995 seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 10.71’lik oy oranı ile Meclis’te 50 milletvekiliyle yer aldı. 18 Nisan seçimlerinde barajı aşamadı ve Meclis dışında kaldı. CHP, 3 Kasım 2002’de yapılan seçimlerde ise yüzde 19.4 oyla 178 milletvekili çıkararak, tekrar Meclis’e girdi.

 

Sonrası malum. 2002 yılından sonra iktidarda hep AK Parti vardı. Genelde siyasette önemli bir tespittir. İktidarda olan yıpranır, muhalefette olan oy oranını arttırır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu seçimler için koyduğu hedef yüzde 35 idi. Hatta “Daha da yüksek olabilir. Gün geçtikçe bizim oy oranımızın arttığını ben biliyorum”  dedi. 7 Haziran seçimlerindeki oy oranı % 25 olarak çıktı.

AK Parti’nin 16 puan gerisine düştü. CHP 2011 Genel Seçimi’ndeki milletvekili sayısı 135 iken, bu seçimde 132’ye düştü. Kılıçdaroğlu kendi memleketi Tunceli’de şok yaşadı. İki milletvekili çıkaran ilde CHP daha önce birinci parti olurken, bu kez tüm milletvekilleri HDP’den çıktı. CHP yüzde 20’lik oy oranıyla şehirde ikinci parti oldu ve hiç milletvekili çıkaramadı. 2011 Genel Seçimi’nde ana muhalefet partisi olduğu zamanda 33 ilde milletvekili çıkaramayan CHP bu kez 37 ilde vekil çıkaramadı. CHP 7 bölgenin 4’dünde yok gibi. Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu ve yıllardır milletvekili çıkaramadığı illerin dışında CHP, İç Anadolu ve İç Ege gibi kıyıda olmayan bölgelerde de birçok ilden milletvekili kazanmayı yine başaramadı. AKP ve MHP’nin neredeyse tüm sandalyeleri aldığı Kütahya, Osmaniye, Çankırı, Karaman, Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Düzce, Karabük, Kastamonu, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Erzurum ve Kilis’te CHP hiç milletvekili çıkaramadı. Ve sonra çıkıp, 7 Haziran gecesi yaptığı ilk açıklamada “sonuçtan memnun olduğunu, istifayı gerektirecek bir sonuç olmadığını” söyledi. CHP’lileri bu seçimde sevindiren kendi oylarından çok AK Parti’nin oyları oldu. Parti genel merkezi önünde toplanan kalabalık, CHP’nin oyu düşmüş olmasına rağmen sonuçları memnuniyetle karşıladı. Seçim gecesi CHP Genel Merkezi önünde davul zurna çalıp oynandığına şahit olduk. Üzüntü duymamak elde değil.

Alkışlıyoruz…!

90 küsür yıllık CHP, aldığı % 25 oy oranını başarı sayıyor ve bunun için neredeyse bayram yapıyor. Sizce ortada garip bir durum yok mu? Bu durum bir başarı mıdır sizce? Yüzde 25 asla başarı değildir. Başarı iktidar olmaktır. Üstelik tek başına iktidar…

Tekerlek kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur derler. Lakin ben kırılmadan bir konunun altını çizeyim. Küçük olsun, benim olsun mantığıyla bir yerlere varılmaz. Hedeflenen başarı asla yakalanamaz. Farkındamısınız bilmiyorum? Uzun zamandan beri, topluma Türk solunu temsil edeceğine inanılan bir parti empoze ediliyor boyuna. O parti barajı aştı, meclise girdi bile. Oy oranı beklenildiğinden hızlı artıyor. Korkarım böyle giderse, gelecek günlerde bedel çok daha ağır olacak. Yüzde 25 oy oranını ancak rüyalarınızda görüp, bugünleri mumla arayacaksınız haberiniz ola.

Acil değişim gerek. Tepeden tırnağa. Önce Ankara’dan CHP’nin kalbinden başlamak lazım. Genel merkezden, en ufak teşkilat bazına kadar, değişim şart… CHP bunu gerçek anlamda başarabilir mi?

İşte o gün alkışlamak gerek…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"