Yalan Siyaset
Ufuk Ersoy

Yalan Siyaset

Bu içerik 140 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Üç hafta var. Günler su gibi akıp gidiyor. Bir bakmışsınız o gün gelip çatmış. Ellerimizde oy pusulaları, sandık başında bulacağız kendimizi.

Lakin o gün dananın kuyruğu kopacak. Kopacak kopmasına ancak, kimin elinde kuyruk kalacak, kim gövdesini kapıp götürecek bilmiyorum. 8 Haziran sabahı güne nasıl uyanacağız tahmin etmek zor. Ancak temennim, ülke insanı olarak güzel, güneşli, aydınlık bir güne uyanmak.

Geldiğimiz noktada sorunlar büyük aslında. Bana göre şu an için Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik. Hemen hemen her evde işi gücü olmayan insanlar, umutla kimseye muhtaç olmadan, insan gibi yaşayabilmenin hayalini kurarak, kapı kapı dolaşıp iş arıyor. İşi olanların dahi geçim sıkıntısı çektiği, yoksulluğun kanıksandığı, ekonomik kriz ve ekonomik istikrarsızlığın kol gezdiği, terörün sizi nerede bulacağını bilemediğiniz bir ortamda, adalete ve demokrasiye güven duyulmayan bir filmin içinde sürdürüyoruz hayatımızı.

Daha birçok sıkıntıyı bu listeye eklemek mümkün. Öyle ki; bu memlekette 4 yıl üniversite okuyup öğretmen olan ve yıllarca atanmayı bekleyen, ailesine yük olduğunu düşünüp utanarak, sırtında yük taşıyan, lokantada garsonluk, yada sokak köşelerinde simit satarak geçimini sağlayan insanlar var.

 

Halkın derdi seçimden çok geçim aslında. Hayatın içinde olanlar, her an yaşam savaşı içinde yara alsalar bile, o yaralardan akan kanın farkına varılmıyor artık. Çünkü politika denen illet, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermektir. Büyük bir ustalıkla, her şey yolundaymış gibi yansıtılıyor bizlere. Oysa yoksulluk almış başını gidiyor.

 

Kim, hangi parti, hangi lider, hangi ekibiyle bu sorunlara tam anlamıyla çözüm getirir, gelecek Türkiye’sinde bu sorunların ne kadarı ortadan kaldırılır bilinmez. Ancak parti liderleri seçim meydanlarında sıraladığı şaka gibi vaatlerin ardı arkası kesilmiyor bir türlü. Kimileri sanki ellerinde sihirli değneğe sahipmiş gibi, akıl sınırlarını aşan vaatlerini sıralayarak, halkın aklını küçümseyerek, alay ediyor resmen. Vatandaşın gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar.

 

Sadece az gelişmiş ülkelerde yaşanmayan, bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi başvurulan yalan vaatlere dayalı siyaset, maalesef siyasetin en önemli temel kuralı. Çünkü bu yalanlara inanan belli bir alıcısı var. Dünyanın her yerinde var olan yalan dolan siyaset, artık açık açık yapılıyor. Öyle ki o kadar rahat ve pişkin yalanlar söyleniyor ki, mitinglerde alana toplanan kalabalıklara aksini ispat eden veriler, görüntüler olmasına rağmen yalan söylenmekten çekinilmiyor.

 

Her kör satıcının, bir topal alıcısı vardır misali, bizler söylenen bu bariz yalanlara inanmaya hazır geniş bir “müşteri potansiyeli” olduğu sürece, bu yalanları duymaya devam ederiz. Çünkü kurnaz siyasetin genel karakteridir yalan söylemek.

 

Çözüm şu aslında. Bu alenen söylenen yalanlara prim verilmediği gün yalan siyaseti yapan o siyasetçilerin kendiliğinden yok olup gittiğini göreceğiz. Yalanlar üzerine siyaset yapanlar, kendi mezarına toprak atmış olacaktır ki; her siyasetçi, kendi yalanını yutarken ölür.

 

Halk olarak yalanları yutmayın yeter ki…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"