Konuşma, harekete geç…
Ufuk Ersoy

Konuşma, harekete geç…

Bu içerik 186 kez okundu.
Reklam

 

 
 

 

Pek çok vatandaş bilmiyor. Merak edenler soruyor. Kent Konseyi nedir? Kent Konseyi ne iş yapar?

Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek”tir. Kentsel yaşam açısından çok etkin bir kurum olması gerekiyor yani.

Geçtiğimiz günlerde Ünye’de toplandık. Büyükşehir Kent Konseyi ve Ünye İlçe Kent Konseyi bir araya gelerek istişarelerde bulunduk. En önemli sorun, tüm bu amaçları gerçekleştirirken, Kent Konseylerinin kendilerine özerk herhangi bir bütçelerinin olmaması. Tüm finansal kaynakları bağlı bulundukları il yada içe belediyelerince karşılanmaları. Kent konseylerinin kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve buna bağlı olarak sürdürülebilirliğinin sağlanması için mali özerkliğinin sağlanması gerekmektedir. Kent konseyleri yönetmeliğinde; Belediyeler kent konseylerine, bütçelerinde ödenek ayırmak suretiyle ayni ve nakdi yardım yapar ve destek sağlar” denmektedir. Şimdi bu destek ne olacaktır. Her istendiğinde verilebilecek midir? Bu madde ile kent konseyleri, belediyelerin bir uzantısı veya ona bağlı bir örgüt görünümünden kurtulamamaktadır.

Burada aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali bir durum söz konusu aslında. Belediye ile ilişkileriniz iyi değilse belediye başkanlığı ben size bu kaynağı vermiyorum dediğinde yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. Belediye başkanlığı ile kavgaya girişirseniz de kaybeden kent, kentli ve kent konseyi olacaktır. Yapılan konuşmalardan anladığım kadarıyla Kent Konseyleri finansal kaynak konusunda oldukça dertli.

Bir başka dile getirilen konu özellikle son zamanlarda Altınordu ilçemizde olduğu gibi diğer ilçelerde de çeşitli yerlerde boy gösteren yeni reklam panoları (bilbordlar, panolar). Bunların şehrin çeşitli yerlerinde görsel ve estetik anlamda uygun yerlere yerleştirilmediği konusunda serzenişler mevcut. Özellikle Ünye Kent Konseyi altını çizerek bu konunun bir an evvel Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilmesini ve kentler açısından çevre kirliliği oluşturan bu duruma bir çözüm getirilmesi bekleniyor. Ardından gelecekte hayata geçirilecek bir çok faaliyet masaya yatırıldı. Mutlu oldum aslına. Bir avuç insan yaşadığı ve çok sevdiği bu kent adına, hiçbir karşılık beklemeden bir şeyler yapma gayreti içerisinde.

“Hedef daha yaşanabilir bir Ordu.”

Henüz emekleme aşamasında ve yeni adapte olmaya başlayan Kent Konseylerinin, her şeye rağmen yapacağı faaliyetlerle kendisini daha iyi ifade edeceğine inanıyorum. Bundan sonra Kent Konseyi kendi içinde gerekli çalışmaları planlayarak daha etkin hale gelmek için çaba sarf etmelidir. Etkin ve sürdürülebilir ve çeşitli alanlarda yapacağı proje çalışmalarıyla, sosyal ve kültürel alanlardaki yetersizliklerin ve sorunların önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışmalara hız vermesi, hem Kent Konseyinin tanıtımına, daha ciddiye alınmasına, hem de Orduluların beklentilerine katkı sağlamak adına önemlidir.

Kent Konseyinde yaşadığı kente katkı sunmak, sorunlarına çözüm sağlamak, olumlu, hayata geçirilebilecek nitelikte fikirler sunmak üzere gayretli çalışmalar içerisinde olan Ordulular var. Birçok Sivil toplum örgütü o çatı altında gönüllü olarak kent bilincini topluma kazandırmak için alın teri döküyor. Elini taşın altına sokmak isteyen her Orduluya kapılar açık.

Şimdi konuşmaktan çok, harekete geçmek gerektiğini düşünüyorum.

Ne duruyoruz öyleyse?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR