Yap Bir Abilik…
Ufuk Ersoy

Yap Bir Abilik…

Bu içerik 172 kez okundu.
Reklam
 
 

Adı Mustafa. Abim benim. Aynı anadan, aynı babadan olma, kan bağıyla bağlı bir abi Mustafa. Diğer tanıdığım iki abi kadar hayatı pek parlak değil. Şu an 55 yaşın üzerinde. Devlete uzun yıllar hizmet eden polis babamın ilk oğlu. Hiç evlenmedi. Kendimi bildim bileli hiç adam gibi bir işi de olmadı zaten. Bir zamanlar çay ocağında garsonluk yapmak suretiyle koca evin geçimini sağlasa da, sonradan etkin bir abi bulamadığımızdan bir yere yerleştiremedik ve o gün bu gün işsiz.
Siyasetle hiçbir ilgisi yok. Seçimden seçime vatandaşlık görevini yapmak üzere, gider oyunu sandığa atar ve belki de kim kazanmış kim kaybetmiş hiç merak etmeden hayatına devam eder. Çünkü oda biliyor ki; kim gelirse gelsin gelen ağam, giden paşam. Hayatında en ufak bir değişiklik yapmayacağı gibi, yaşam kalitesine hiçbir katkı sunmayacak. Lakin arkasında öyle geniş halk kesimi yok. Seçimlerde sadece bir oyu var. Kime nasip olur bilinmez. Sır gibi saklar kendisi.
Başka abi vardı bir zaman. Bu memleketin hiçbir zaman unutmayacağı bir abiydi. Siyasette bir yıldız gibi parladı. Siyaset merdivenlerini üçer beşer tırmandı desek daha doğru olacak. Geçtiğimiz seçimde ağırlığını hissettirmiş, beraber yola çıktığı arkadaşlarının her zaman bir adım önünde, ağır abiliğini hep hissettirmiş hatta seçim sonrası bakanlık yapmış bir abiydi. Duruşu, bakışı, yürüyüşü, konuşması, kısacası hal ve hareketleriyle ben bu memleketin abisiyim diyordu. Seçimlerde büyük kalabalıklar vardı arkasında. Ola ki; bir yere gittiğinde arkasından koşanın haddi hesabı yoktu. Yukarıda Allah var, Ordu olarak çok güzel yatırımlara sahip olduk, adıyla, abiliğiyle çok oy topladı partisi adına. Çok yüksek oy almalarında önemli katkısı oldu. Nede olsa o bir abiydi ve görevini yaptı.  Ancak, sonradan işler umduğu gibi gitmedi. Abinin inişi de yükselişi gibi hızlı oldu. Siyasetin vefasız olduğunu, dostluk ve düşmanlığın uzun süreli olmadığını, siyasetçinin yürüdüğü zeminin hep kaygan olduğunu en iyi gösteren örnekleri yaşattı bizlere. Siyasette düşenin dostu olmuyormuş sayesinde öğrendik. En son kurduğu partiden ayrıldığını duyduk. Önümüzdeki dönem aday değil.
Ordu’da AK Partinin listesinin birinci sırasında “Ağır abi” olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş var. Ne yapacağı, nasıl yoğurt yiyeceği, nasıl bir başarı elde edeceği, hatta seçimden sonraki akıbeti merak konusu. Kaderi öz abim ve diğer abiye benzemez inşallah.
İşler bu defa bayağı zor görünüyor. Ancak seçime daha çok zaman var. Eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in de dediği gibi “siyasette 24 saat çok uzun bir süredir”. Zaman içerisin rüzgâr nasıl eser tahmin etmek zor. Ancak bir gerçeği göz ardı etmemek gerek, bu defa muhalefet tüm yurtta olduğu gibi Ordu’da iddialı hazırlanıyor. Lakin abinin hedefi beş vekil.
Hayatı anlamlı kılan, varlığıyla her dakikayı yaşanılır yapan, yokluğu hayal dahi edilemeyen biricik dayanak, kucağında salya sümük ağlanabilen kişidir abi. Hem Ordu’nun, hem de Orduluların abiden beklentileri çok. Abi bu beklentilere ne cevap verecek, gerçekten abilik yapacak mı göreceğiz.
Abi candır. Size hem dost gibi yaklaşıp, hem de koruyucu kanatlarıyla sizi sarıp sarmalıyorsa, o bir abidir aslında.  İyi ki vardır, hep yakınınızdadır. Hayatta kendisine verilen sevgiyi son damlasına kadar hak ettiğinden emin olunan ve bundan asla şüphe duyulmayacak kişidir abi.  Anlayış, sevgi, şefkat abidesidir.
Ankara’da unutma bizi. “Yap bir      abilik…”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR