Tuhaf Şeyler Oluyor
Ufuk Ersoy

Tuhaf Şeyler Oluyor

Bu içerik 114 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Vallaha felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama haberler kötü, iç karartıyor. Hangi kanala baksak, hangi gazeteyi okusak halka yansıyanlar sevimsiz. Her gün yaşanan olaylar karşısında nevrimiz dönüyor, şaşkın bakıyoruz.
Memlekette tuhaf diyebileceğimiz şeyler oluyor aslında. Mesela Ağrı’da. Hala tam anlamıyla anlaşılamayan garip bir olayın ardından yine garip beyanatlar verildi arda arda. Kafalar karmakarışık oldu. Orada ne oldu pek bilmiyoruz. Seçim öncesi yine birileri iş başında. Nasıl bir fayda sağlayacaklarını bilmiyorum ama yanan ateşe benzin döküp, ısrarla terörü canlandırmaya çalışanlar var.
Ekonomi dersen bir garip. Freni boşalmış kamyona benziyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı ocak ayına ilişkin “İşgücü İstatistikleri”ni açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakiler de işsiz sayısı ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bin kişi oldu. Kayıtlara göre tam 3 milyon 259 bin kişinin işi gücü yok. Kayıtlı olmayanları hesaba katarsak bu rakam büyük bir ihtimal 5 milyon kişiyi geçiyor.
Bu verilerden çıkarabileceğimiz en önemli başlık, memleketin en önemli sorununun işsizlik olduğu gerçeği. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in verdiği bilgiye göre; Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Asgari ücreti 2015 yılı ilk yarı için brüt bin 202 lira, ikinci yarı için bin 274 lira olarak belirledi. Bu duruma göre asgari ücretlinin eline geçecek olan miktar, yılın ilk 6 ayında net 949 lira, ikinci 6 ayı için bin lira. Buyrun geçinin geçinebiliyorsanız. Hele evliyseniz ve birde çocuk ya da çocuklarınız varsa Allah yardımcınız olsun.
Dolar aldı başını gidiyor. Yansımaları halkı canından bezdiriyor. Benzine,  mazota sürekli zam var. Etkilenmeyen hiçbir şey yok gibi. Altına kimse yetişemiyor. Halkın sofrasında başköşede olan patatesin kilosu bile 5 TL’yi aştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seka Park’taki Kocaeli Bilim Merkezi ile toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin içinde bulunduğu durumu ilk kez “kriz” olarak nitelendirdi. Ancak bu durumun “geçici” olduğunu savundu.
Havalar bile bir tuhaf. Tüm yurtta yağış var bu hafta. Önce güneş ardından yağmur. Uzmanların söylediğine göre ilkbahar ve sonbahar yok artık. Yaz yada kış. Ya soğuk, ya sıcak olacak havalar.
Durum bu vaziyetteyken, önümüzde 7 Haziran seçimleri var. Ne kadar farkındayız bilmiyorum ama “Eyvah” dememiz gerekiyor aslında. Başımıza gelecekleri kısaca özetlersek,
“Klasik tabirle seçim sathı mahalline girildiğinde, seçim ekonomisinin uygulanıp uygulanmayacağı sorusu tartışılmaya başlanır. Kısa vadede yapay refah etkisi yaratacak seçime yönelik ekonomi politikalarıyla, piyasada sanki bir canlılık varmış imajı yaratılır. Sonuç itibariyle de ülke ekonomisi üzerinde hatırı sayılır bir ekstra yük oluşur. Ardından tarih tekerrür eder ve bedelini her zamanki gibi seçim ertesinde birçok şeye zam yapılmak suretiyle halk öder. Yöntem eskiden beri budur çünkü.”
Havalar değişti birden. Tuhaf şeyler oluyor memlekette.  Günler ya soğuk, ya da sıcak olacakmış. İklim değişmiş, artık o alıştığımız bahar yok diyor uzmanlar.
Filler tepişmeye, çimenler ezilmeye devam edecekmiş…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"