Sahip Çıkın Hayata…
Ufuk Ersoy

Sahip Çıkın Hayata…

Bu içerik 201 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Yazık. Koskoca Devlet Tiyatrosu yılda en az 35 oyunu Ordulu sanatseverlerle buluşturuyor ancak gel gör ki; Ordulu sanatseverlerin ilgisini pek çekmiyor.  Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü saat 14.00’da Devlet Tiyatrosunun “ADVİYE” adlı oyunundaydım. Salonda 50 seyirci var ya da yok. Zil çalıyor, oyun başlıyor. Sanatçılar varını yoğunu ortaya koyup sahnede ter döküyor.  Bir avuç seyirci ve boş koltuklara selam verip bitiriyorlar. Dikkatimi çekiyor, Devlet Tiyatrosunun hemen hemen her oyununda, seyirci gitgide azalıyor.
Üzülüyor insan. Çoğunlukla çok özel, kaliteli, düzeyli ve sanatsal anlamda üst düzeyde oyunlar sergileniyor. Kıymetini bilmiyoruz maalesef. Kendimizi kandırıyoruz desek daha doğru olacak. Bu kentte 100 yıldan fazla bir zamandır sanat yaşatılıyor diye övünüyor, 1964 yılında kurulan ve hiç perdelerini kapatmadan sahneyi açık tutmayı başaran Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosuyla gurur duyuyoruz.  Lakin bu kent için çok önemli bir kazanım olan Devlet Tiyatrosuna sahip çıkmayarak sanata üvey evlat muamelesi yapıyoruz.
İster misiniz seyirci sayısına bakarak, istenilen düzeyde olmadığı gerekçesiyle Ordu’daki Devlet Tiyatrosu oyunları kaldırılsın. İster misiniz Devlet Tiyatrosunun bir oyunu gelse de seyretsek diye beklediğimiz o günlere geri dönelim.  İnsan bir şeyin değerini kaybettikten sonra anlar. Devlet Tiyatrosunun değerini, kazanımlarını onu kaybedince mi anlayacağız.
Ordu halkı, Ordulu sanatseverler, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu yerel basını ve özellikle Üniversite yönetimi mutlaka Devlet Tiyatrosunun arkasında olmalı ve her daim desteklemeli. Yoksa görünen köy kılavuz istemiyor. Bir gün seyirci azlığı nedeniyle Ordu sahnesine turneler iptal edilebilir. Büyükşehir olmuş ve 15 binden fazla öğrencisi olan bir üniversite kentinde sahnelenen 3 oyunda 1500 seyirciyi salona çekemiyorsak bir yerde eksik var demektir. Sorun nerede bilmiyorum. Lakin benim önerilerim olacak.
-Salonun dolmamasında en büyük etkenin ulaşım olduğunu düşünüyorum. Eğer Ordu Valiliği,  OBŞB’den ya da Ordu Üniversitesinden destek alarak oyun öncesi ve sonrası OKSM’ye otobüslerle servis koyarsa, seyirci sayısının en az % 30-40 artacağına inanıyorum.
-Özellikle Cumartesi gündüz 14.00 oyununda salon dolmuyor. Sayın Valimiz ve Kaymakamlarımızın da desteğiyle yakın ilçelerden lise ve dengi okullardan öğrenciler (özellikle hiç tiyatroyla tanışmamış öğrencileri) oyunlara taşınabilir. Bu öğrenciler hem Ordu’yu, Boztepe’yi gezer, teleferiğe biner, eğlenir, hem de tiyatro seyretmek suretiyle güzel bir gün geçirir.
-Üniversitemizdeki 15 bin öğrenciden neredeyse hiç biri Devlet Tiyatrosu oyunlarını seyretmiyor. Bu öğrenciler hafta sonu hangi sosyal etkinliklerin içerisinde bilmiyorum. Ancak Üniversite öğrencileri bir şekilde Devlet Tiyatrosu oyunlarına yönlendirilmeli. Öğrencilerin sosyal olmalarına katkı sunulmalıdır ki; acı ama gerçek, hiç tiyatro seyretmeden üniversiteden mezun olan öğrenci olduğunu düşünüyorum.
-Yerel yazılı ve sözlü basın her hafta sahnelenecek oyunları köşelerine taşımak suretiyle sanatseverleri teşvik edebilir.
Tekerlek kırıldığında yol gösteren çok olur derler. Lakin gelin kırılmasın bu teker. Kıymetini bilin, dönmeye devam etsin. Ola ki; bir gün kaybettiğimizde tarih hesap sorar hepimizden. Bizden,  sizden ve bu kenti yönetenlerden.
Hadi durmayın, sahip çıkın tiyatroya, sanata, hayata…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR