Kim Dövüyor Bizi?
Ufuk Ersoy

Kim Dövüyor Bizi?

Bu içerik 120 kez okundu.
Reklam

 

 
 

Dananın kuyruğu kopuyor. 7 Haziran seçimlerinde partilerin adayları belli olacak. Bundan sonrası malum. Partiler oy oranlarını arttırmak için gece gündüz vatandaşın peşinden ayrılmayacak. İktidar, muhalefet seçim meydanlarında halkın gözüne girmeye çalışan adaylarıyla zafere ulaşmaya çalışacak. Yaklaşık 2 ay kadar öpecek, sarılacak, kucaklayıp, samimi olacaklar.  “Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü” demeyin sakın. Bu işin fıtratında bunlar var zaten. 7 Haziran’dan sonra kimse kalmayacak ortada.
Biz ne durumdayız peki. Oturup bir akşam, herhangi bir kanalın haberlerini seyretsek anlıyoruz aslında. Halk konuşmaya başladığında tablo kendisini belli ediyor zaten. “Bir dokun, bin ah işit” misali, kimseye “nasılsın” diye sorulamıyor artık. Birilerinin mecliste ceylan derisi koltuklarda yer kapma telaşı, halkı pek ilgilendirmiyor aslında. Halkın derdi geçim, halkın derdi  yarını kazasız belasız atlatmak. Halkın tüm derdi, ocakta kaynayacak tencerenin içine koyacağı aşı…
Halk tasarruf edebilmek adına ucuz mal almak için market market geziyor. Gerekirse ucuz olduğu için kırık yumurta, peynir, kırık pirinç alıyor. Aileler televizyon izlerken artık ışıkları kapatıyor. Her evde işsiz güçsüz dolaşan birileri var. Kalabalık aileler belediyelerin ürettiği ucuz ekmekleri tercih ediyor. Vatandaş eski giysilerini tamir ediyor. Köyü ile bağlantısı olanlar kışlık erzaklarını köyden getiriyor. Atanamayan öğretmenler, üç kuruş zamma sevinen emekliler, hemen hemen her gün meydanlarda olan işçiler, geçinemeyen emekliler, borçlarını ödeyemeyen esnaflar, dünyanın en pahalı benzinini kullanan şoförler, ucuz işçi ölümleri, son günlerde artan terörist hareketler, parti liderlerinin verdiği üslup dışı beyanlar…
***
Bir boks maçında, boksör başlamış dayak yemeye. İlk raunt bittiğinde, antrenörü;  “ Aferin evladım, çok iyi gidiyorsun. Adamı iyi dövdün, devam et…” İkinci raunt başlamış. Boksör dayak yemeye devam ediyor. Raunt bittiğinde antrenörü; “ Çok iyi dövüştün, bravo. Adamı öyle dövdün ki neredeyse devirecektin. Devam et iyi gidiyorsun…”
Üçüncü raunt başlamış. Bizim boksörün kaşı açılmış, dudağı patlamış, burnundan kanlar gelmeye başlamış. Ringin ortasına serildi serilecek. Neyse ki, gong imdadına yetişmiş. Perişan bir şekilde nefes alırken, antrenörü; -“Aferin evlat, bu raunt da çok iyiydin. Adamı perişan ettin, az kalsın ringin ortasına seriyordun. Çok iyi dövdün, perişan ettin adamı, bravo…”
“Hocam, adamı çok iyi dövdüm, perişan ettim değil mi?”
“Evet, evet, adamı perişan ettin, çok iyi dövdün…”
“Hocam, madem ben adamı çok iyi dövüp, perişan ediyorum… Peki ama biri de beni dövüyor, o kim?”
Ringdeki ağzı bunu kan içindeki boksör gibi dayak yiyoruz ha bire. Durum git gide daha berbat oluyor. Lakin birileri çıkıp, boksörün hocası gibi sırtımızı sıvazlayıp, iyi mücadele ettiğimizi söylüyor. En son sırtımız yere geldiğinde anlıyoruz her şeyi. Sonrası geçmiş ola.
Bu fırsatı iyi değerlendirin. Bir süre için olsa hayat kavgasına ara verin isterseniz. Bugüne kadar suratınızın ortasına aldığınız yumrukları unutun. Çekilin köşenize, oturun sandalyenize ve elinizin arasına başınızı alıp düşünün biraz. Ve kendinize bir soru sorup cevap arayın lütfen.
Kim dövüyor bizi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"